- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej

    Ochrona firmy

    Roszczenie o zaniechanie naruszenia
    Naruszenie prawa do firmy polega najczęściej na używaniu tej firmy przez innego przedsiębiorcę w celu wykorzystania jej renomy.  Przedsiębiorca, którego prawo do firmy zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. Działaniem bezprawnym jest działanie sprzeczne z normami prawa lub zasadami współżycia społecznego. Aby przedsiębiorca mógł wystąpić z takim żądaniem nie musi dojść do naruszenia, wystarczy bowiem samo zagrożenie. Może to nastąpić np. w sytuacji, gdy uzyska on informację, że inny przedsiębiorca zamierza zarejestrować działalność pod bardzo podobnie brzmiącą firmą. Jeżeli już doszło do takiego naruszenia może on żądać usunięcia jego skutków oraz złożenia oświadczenia lub oświadczeń w odpowiedniej treści i formie. Przysługuje mu również prawo do żądania naprawienia na zasadach ogólnych szkody majątkowej (tj. szkody rzeczywistej oraz utraconych korzyści) lub wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia.

    Ochrona dóbr osobistych
    Firmie przysługuje również ochrona dotycząca dóbr osobistych. Dobra osobiste człowieka to w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Dobra te pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Z ochrony tej korzystają zarówno osoby fizyczne jak i prawne, bowiem przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych. Naruszenie prawa do firmy może być także jednocześnie naruszeniem dobra osobistego. Tak będzie w przypadku np. nazwiska czy nazwy, które  identyfikują firmę. Posłużenie się jej nazwiskiem, czy też nazwą przez inną firmę będzie naruszeniem również dóbr osobistych. W takiej sytuacji każdy, kogo dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia przedsiębiorca może również żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności żeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Mogą to być np. przeprosiny, wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, sprostowanie nieprawdziwych informacji itp. Przedsiębiorca, którego dobro osobiste zostało naruszone może także żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.


    Czyn nieuczciwej konkurencji

    Przedsiębiorca może również korzystać z ochrony, jaką dają mu przepisy Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Czynem nieuczciwej konkurencji jest bowiem takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości, przez między innymi używanie firmy wcześniej używanej, zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorstwa. W takim wypadku przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony, może żądać:

    • zaniechania niedozwolonych działań;
    • usunięcia skutków niedozwolonych działań,
    • złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,
    • naprawienia wyrządzonej szkody, na zasadach ogólnych,
    • wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, na zasadach ogólnych,
    • zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego – jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony.
       
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE