Spis treści
Podstawa prawna obowiązku ubezpieczenia OC
Przepisy regulujące obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody przy wykonywaniu czynności związanych z wykonywaniem zawodu radcy prawnego reguluje ustawa z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych, gdzie ustawodawca w art. 22(7) ust. 1 zawarł postanowienie zobowiązujące radcę prawnego do zawarcia wyżej wskazanej umowy. Również postanowienia art. 27 ust. 4 i 5 Kodeksu Etyki zawierają stosowne zobowiązanie. Wedle ich treści, radca prawny obowiązany jest posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu, w zakresie uzasadnionym charakterem świadczonej pomocy prawnej i ponoszonym ryzykiem. Ponadto radca prawny świadczący usługi za granicą obowiązany jest uzyskać wymagane przepisami prawa ubezpieczenie na te usługi.
Wskazać należy, że ubezpieczenie obejmuje także szkody wyrządzone przez aplikanta, praktykanta i pracowników radcy prawnego.
Obowiązek ubezpieczenia OC prawników zagranicznych wykonujących w Polsce stałą praktykę
Prawnik zagraniczny podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy świadczeniu pomocy prawnej, na zasadach obowiązujących adwokatów lub na zasadach obowiązujących radców prawnych, w zależności od tego, na którą listę jest wpisany. Od obowiązku wskazanego wyżej zwolnione są osoby, które wykażą, że objęte są ubezpieczeniem lub gwarancją zgodnie z przepisami swojego państwa macierzystego, a warunki i zakres tego ubezpieczenia lub gwarancji są równoważne warunkom i zakresowi ubezpieczenia OC. W przypadku gdy równoważność jest tylko częściowa, prawnik zagraniczny jest obowiązany zawrzeć umowę uzupełniającego ubezpieczenia lub uzupełniającej gwarancji.
Dowód ubezpieczenia lub gwarancji uzupełniającej prawnik zagraniczny obowiązany jest przedstawiać co roku organowi prowadzącemu listę, na którą jest wpisany. Do przedkładanych dokumentów, jeżeli nie są sporządzone w języku polskim, należy załączyć ich tłumaczenie na język polski, poświadczone przez tłumacza przysięgłego.
Przedmiot ubezpieczenia OC
Ubezpieczeniem OC jest objęta odpowiedzialność cywilna radcy prawnego za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego, w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej, podczas wykonywania czynności radcy prawnego.
Ubezpieczenie OC nie obejmuje szkód:
- polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzonych przez ubezpieczonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu, rodzeństwu, a także powinowatemu w tej samej linii lub stopniu, osobie pozostającej w stosunku przysposobienia oraz jej małżonkowi, jak również osobie, z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym pożyciu, lub innemu ubezpieczonemu będącemu wspólnikiem;
- wyrządzonych przez ubezpieczonego po skreśleniu z listy radców prawnych, a także w okresie zawieszenia prawa do wykonywania zawodu, chyba że szkoda jest następstwem wykonywania zawodu przed skreśleniem lub zawieszeniem;
- powstałych wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.
Ubezpieczenie OC obejmuje wszystkie szkody w zakresie, o którym mowa wyżej, bez możliwości umownego ograniczenia przez zakład ubezpieczeń wypłaty odszkodowań.
Termin powstania obowiązku ubezpieczenia
Obowiązek ubezpieczenia OC powstaje nie później niż w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia wykonywania zawodu przez radcę prawnego.
Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC
Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia, wynosi równowartość w złotych 50.000 euro. Kwota ta jest ustalana przy zastosowaniu kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia OC została zawarta.
Uprawnienia kontrolne rady okręgowej izby radców prawnych
Rada okręgowej izby radców prawnych właściwa ze względu na miejsce zamieszkania radcy prawnego jest obowiązana do przeprowadzania kontroli spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Spełnienie tego obowiązku ustala się na podstawie okazanej przez radcę prawnego polisy lub innego dokumentu ubezpieczenia, potwierdzającego zawarcie umowy tego ubezpieczenia, wystawionego przez zakład ubezpieczeń.
Podstawa prawna:
Art. 4, art. 6, art. 227 ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych.
Art. 27 Kodeksu Etyki Zawodu Radcy Prawnego stanowiącego załącznik do uchwały nr 5/2007 VIII Krajowego zjazdu Radców Prawnych z dnia 10 listopada 2007 roku w sprawie uchwalenia Kodeksu Etyki Radcy Prawnego.
Art. 11 ustawy z dnia 5 lipca 2002 roku o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczpospolitej Polskiej.