Zaproponowane zmiany mają na celu dostosowanie obowiązujących wzorów dokumentów paszportowych do zaleceń Komisji Europejskiej z dnia 5 grudnia 2007 r. w sprawie zamieszczenia w paszportach treści art. 20 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (aktualnie art. 23 TFUE). Dodanie przedmiotowego przepisu ma służyć poinformowaniu każdego obywatela korzystającego z dokumentu paszportowego o przysługującym mu prawie do korzystania – na terytorium państwa trzeciego gdzie nie ma swojego przedstawicielstwa – z ochrony dyplomatycznej i konsularnej każdego z pozostałych państw członkowskich. Dodanie takiego przepisu w dokumentach paszportowych ma kształtować świadomość prawną obywateli polskich w zakresie możliwości korzystania w państwie nie będącym członkiem UE z ochrony dyplomatycznej i konsularnej państw UE, które mają swoje przedstawicielstwa na terenie tego kraju. Dla przykładu Polacy przebywający m.in. w Bangladeszu będą mogli skorzystać – pomimo braku polskiej placówki dyplomatycznej – m.in. ze wsparcia Ambasady Szwedzkiej.
W paszportach i paszportach tymczasowych oraz w paszportach służbowych i dyplomatycznych będą dodane tłumaczenia danych zawartych na stronie personalizacyjnej dokumentu paszportowego w trzech nowych językach urzędowych Unii Europejskiej. W nowych paszportach obok dotychczasowych tłumaczeń w 17 językach urzędowych UE będą wprowadzone trzy kolejne tłumaczenia w językach: bułgarskim, irlandzkim i rumuńskim. Do dokumentów paszportowych będzie wprowadzony także zapis art. 23 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Jak już zostało wspomniane na wstępie, projekt przewiduje wprowadzenie powyższych zmian w paszportach od 1 października 2011 r., a w paszportach dyplomatycznych, paszportach służbowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych i paszportach tymczasowych od 1 stycznia 2012 r. Pozwoli to na płynne przejście do wydawania dokumentów paszportowych nowego wzoru, uniknięcie sytuacji pozostania nadmiernych zapasów czystych blankietów b, a co za tym idzie ograniczenie kosztów związanych z ich wycofaniem i brakowaniem.
Wprowadzenie nowych wzorów wszystkich rodzajów książeczek paszportowych w stosunkowo krótkim okresie czasu jest również kwestią niezwykle istotną i priorytetową, dlatego że pozwoli Polsce, jako jednemu z ostatnich państw członkowskich Unii Europejskiej, na realizacje zaleceń Komisji Europejskiej z dnia 5 grudnia 2007 r. w sprawie zamieszczenia w paszportach treści art. 20 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (aktualnie art. 23 TFUE).