- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOd dziś możesz zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej na nowych zasadach!

    Od dziś możesz zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej na nowych zasadach!

    Postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej tak naprawdę ma spełniać dwie funkcje:

    1. oddłużenie niewypłacalnego konsumenta – umorzenie całości lub części długu konsumenta w stosunku do jego wierzycieli, których konsument nie jest, ani nie będzie w stanie zapłacić;
    2. windykacja (odzyskanie) należności od niewypłacalnego konsumenta przez jego wierzycieli.

    Upadłość konsumencka

    Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli konsumentów, którzy stali się niewypłacalni. Dotychczas upadłość konsumencka możliwa była jedynie w sytuacji, gdy niewypłacalność dłużnika powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności. Natomiast, dzięki nowym przepisom upadłość konsumencka będzie łatwiejsza do przeprowadzenia. Z upadłości konsumenckiej nie będzie mógł skorzystać tylko taki konsument, którego niewypłacalność jest skutkiem jego działań umyślnych lub rażącego niedbalstwa oraz taki, który w trakcie postępowania nie będzie wykonywał nałożonych na niego obowiązków.

    Co powinien zawierać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

    Postępowanie dotyczące upadłości konsumenckiej może być wszczęte wyłącznie na wniosek konsumenta. Należy zatem podkreślić, że takiego wniosku nie może złożyć ani wierzyciel, ani prokurator, ani organizacja społeczna. Postępowania nie może także prowadzić sąd z urzędu. Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zawierać:

    • imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL dłużnika, a jeśli dłużnik nie posiada numeru PESEL – dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację;
    • wskazanie miejsc, w których znajduje się majątek dłużnika;
    • wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie;
    • aktualny i zupełny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników;
    • spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty;
    • spis wierzytelności spornych z zaznaczeniem zakresu w jakim dłużnik kwestionuje istnienie wierzytelności; wskazanie wierzytelności w spisie wierzytelności spornych nie stanowi jej uznania;
    • listę zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia, w szczególności hipotek, zastawów i zastawów rejestrowych;
    • oświadczenie dłużnika, że nie zachodzą okoliczności wskazane w art. 4914 ust. 2 i 3 (czyli, że dłużnik, mając taki obowiązek, wbrew przepisom ustawy nie zgłosił w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz, że czynność prawna dłużnika została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli).

    Wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozpoznają niektóre wydziały gospodarcze sądów rejonowych. Jeśli chcesz się upewnić, czy wniosek zostanie złożony do właściwego sądu należy zadzwonić do Biura Obsługi Interesanta najbliższego sądu rejonowego, w którym wskazane zostaną istotne informacje o adresie sądu, a także numerze rachunku bankowego sądu, na który należy wpłacić opłatę od wniosku.

    Nowe regulacje nie wprowadzają automatyzmu w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej. Oznacza to, że postępowanie upadłościowe w odniesieniu do konsumentów nadal pozostaje postępowaniem sądowym, w którym sąd indywidualnie będzie rozpatrywał spełnienie przesłanek ogłoszenia upadłości w odniesieniu do każdego wnioskującego konsumenta.

    Koszt postępowania dotyczącego upadłości konsumenckiej

    Na mocy nowelizacji obniżone zostały także koszty postępowania, a w przypadku dłużnika którego majątek nie wystarczy nawet na ich pokrycie, niezbędne środki tymczasowo wyłoży Skarb Państwa. Dotychczas opłata od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wynosiła 200 zł. Natomiast nowy przepis w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych obniża wysokość opłaty do kwoty opłaty podstawowej w wysokości 30 zł.

    Podstawa prawna:
    ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. 2014 poz. 1306)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE