Spis treści
Nowy, a stary dowód osobisty
Nowy wzór dowodu osobistego będzie się charakteryzować nowymi zabezpieczeniami, tj. między innymi dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki nowym zabezpieczeniom znacznie trudniej będzie go sfałszować. Na dowodzie osobistym znajdą się informacje o polskim obywatelstwie. Z kolei z nowego dowodu osobistego zniknie adres zameldowania – dzięki temu, przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu. Dotychczas około 400 tys. osób rocznie było zmuszonych do wymiany dowodu osobistego z powodu zmiany adresu zameldowania. Zatem dzięki wprowadzonej od 1 marca zmianie nie będzie trzeba każdorazowo wymieniać dokumentu tożsamości. W nowym dowodzie osobistym nie znajdzie się również informacja o kolorze oczu i wzroście ani skan podpisu posiadacza. Dzięki integracji rejestrów państwowych, urzędy same w razie potrzeby zweryfikują nasze dane adresowe w rejestrze PESEL.
Ponadto, w nowym dowodzie osobistym będzie wykorzystywana fotografia taka sama jak ta, która obowiązuje obecnie w paszportach. Należy pamiętać o tym, że zdjęcie dołączone do wniosku o nowy dowód osobisty powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
W związku z powyższymi zmianami, wiele osób zastanawia się, czy brak np. adresu zameldowania w nowym dowodzie osobistym nie będzie stanowić problemu podczas wizyty u notariusza, czy na poczcie. Jak wiadomo w większości urzędów wymagane jest to, aby podać adres zameldowania, który jest wpisany w dowodzie.
Umowa przed notariuszem, a nowy dowód osobisty
Jeśli chodzi o wizytę u notariusze – w związku z np. ze zniesieniem współwłasności – należy wskazać, że notariusz podczas sporządzania aktu notarialnego jest oczywiście zobowiązany do tego, aby przede wszystkim potwierdzić tożsamość danej osoby. Wobec tego, należy niewątpliwie przyjąć, że bez względu na to, czy będziesz miał dowód z adresem zameldowania, czy bez, tożsamość zostanie potwierdzona. Przy czym, jednym z elementów sporządzonego przez notariusza aktu notarialnego – oprócz danych osobowych, takich imię, nazwisko, data urodzenia jest również adres miejsca zamieszkania. Jednak, nie oznacza to, że adres notariusz musi przepisać z dowodu osobistego, bowiem przepisy ustawy – prawo o notariacie przewidują, że w akcie notarialnym zamieszcza się oświadczenia stron. Notariusz może zatem przyjąć oświadczenie o adresie zamieszkania.
Odbiór przesyłki poleconej z nowym dowodem osobistym
Przy omawianiu kwestii związanej z odbiorem przesyłki poleconej, należy wskazać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pocztowego, przesyłkę odbiera się pod adresem wskazanym przez nadawcę. Jak wiadomo, adres ten nie musi być zgodny z adresem zameldowania. W przypadku, gdy listonosz zostawi awizo, przesyłkę można odebrać we wskazanej placówce pocztowej. Tam z kolei następuje jedynie weryfikacja tożsamości odbiorcy – bez konieczności potwierdzania adresu.
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o wydanie dowodu osobistego
przejdź do formularza »
Wniosek o nowy dowód osobisty
Wniosek o nowy dowód można złożyć w dowolnej gminie – niezależnie od meldunku. Dokument będzie można odebrać w tym samym urzędzie, w którym został złożony wniosek. Oczywiście, nie wszyscy muszą iść złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego. Należy bowiem podkreślić, że dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Zatem, jeśli Twój dowód osobisty jest ważny np. do czerwca 2016 roku, to dopiero przed tą datą będziesz musiał wymienić dowód. Teraz nie będzie konieczności wymiany wszystkich dokumentów.