Powierzenie pracownikowi innej pracy
Zgodnie z w/w artykułem pracodawca, w przypadkach uzasadnionych jego potrzebami, ma możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy, niż przewidziana w umowie o pracę, na okres nie przekraczający 3 miesięcy w danym roku kalendarzowym, pod warunkiem, że nie spowoduje to obniżenia wynagrodzenia oraz odpowiada kwalifikacjom pracownika. W takim przypadku nie jest wymagane dokonanie wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy lub płacy, ani też konsultowanie tego z zakładową organizacją związkową działającą u pracodawcy. Nie powoduje to również zmiany dotychczasowej umowy o pracę pracownika. Takie czasowe oddelegowanie pracownika do innej pracy jest po prostu poleceniem służbowym pracodawcy. Nie wymaga ono zachowania formy pisemnej oraz nie musi być uzasadniane. Oczywiście dla celów odwodowych najlepiej jeśli przedstawione jest na piśmie.
Uzasadnione potrzeby pracodawcy
Należy pamiętać, że powierzenie pracownikowi innej pracy, niż ustalona w umowie o pracę, jest możliwe jedynie w sytuacjach uzasadnionych potrzebami pracodawcy. Kodeks pracy nie określa, co można rozumieć przez „uzasadnione potrzeby pracodawcy”. Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika jedynie, że „uzasadnione potrzeby pracodawcy” oznaczają uzasadnione potrzeby zakładu pracy jako całości, a nie tylko komórki organizacyjnej, do pracy w której został skierowany pracownik. Przyjmuje się, że czasowego oddelegowania pracownika do innej pracy można dokonać w przypadku usuwania skutków awarii, czy klęski żywiołowej, wystąpienia potrzeb organizacyjnych lub technicznych w innym dziale (np. nagłego wpływu spraw, czy wzrostu produkcji) albo absencji chorobowej pracowników innego działu.
Praca musi być zgodna z kwalifikacjami pracownika
Co ważne, praca, do wykonywania której został czasowo oddelegowany pracownik, musi odpowiadać jego kwalifikacjom. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego kwalifikacje to nie tylko wykształcenie oraz przygotowanie zawodowe, ale także predyspozycje psychiczne do wykonywania danej pracy oraz zdolności do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia fizycznego. Zaś pracą odpowiednią do kwalifikacji pracownika jest praca, która ich nie przekracza i przy której te kwalifikacje znajdą choćby częściowe zastosowanie. Pracodawca może więc powierzyć pracownikowi tylko taką pracę, która będzie dla niego odpowiednia pod względem jego wykształcenia oraz stażu pracy. Nie powinna to być praca, której pracownik nie potrafi wykonywać oraz nie może go poniżać ani ośmieszać. Należy bowiem pamiętać, że czasowe powierzenie innej pracy nie może być wykorzystane przez pracodawcę jako forma dyskryminacji pracownika. Dodatkowo taka praca musi być dla pracownika dozwolona ze względów zdrowotnych. Jeżeli więc jest to praca innego rodzaju i wykonywana w innych warunkach, wówczas pracownik powinien przejść badania lekarskie, które go do jej wykonywania dopuszczą.
Wynagrodzenie nie może być niższe
Warto wiedzieć, że powierzenie pracownikowi innej pracy nie może także powodować obniżenia jego wynagrodzenia. Nawet więc w sytuacji, gdy praca na nowym stanowisku jest mniej płatna, pracownik musi otrzymywać dotychczasową pensję.
Praca tylko na określony czas
Skierowanie pracownika do innej pracy jest możliwe tylko na określony czas, który łącznie w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 3 miesięcy. Okres ten może być dzielony na mniejsze części, pod warunkiem, że nie przekroczy tych 3 miesięcy. Co ważne, po upływie tego okresu pracownik ma prawo powrotu do poprzedniej pracy. Jeżeli zaś pracodawca ma zamiar nadal zatrudniać pracownika przy pracy innej, niż ustalona w umowie o pracę, wówczas powinien zastosować instytucję wypowiedzenia zmieniającego. W przeciwnym wypadku pracownik może domagać się odszkodowania na podstawie art. 471 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy.
Pracownik musi zastosować się do polecenia
Jeżeli czasowe oddelegowanie do innej pracy nastąpiło zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, wówczas pracownik musi się zastosować do takiego polecenia. W przeciwnym wypadku pracodawca ma prawo wypowiedzieć mu umowę o pracę. Inaczej jest w przypadku, gdy skierowanie do innej pracy jest niezgodne z przepisami. W takiej sytuacji pracownik może odmówić wykonania polecenia pracodawcy i nie narusza w ten sposób obowiązku pracowniczego. Co ważne, odmowa wykonania polecenia kierującego go do innej pracy, które jest sprzeczne z prawem pracy, nie uzasadnia rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym.