Spis treści
Pętla kredytowa
Zaciągnięcie kilku kredytów nie oznacza automatycznie, że stajesz się od razu dłużnikiem. Póki regularnie spłacasz poszczególne raty, bank czy inny kredytodawca nie ma podstaw do wszczynania egzekucji. Zagrożeniem są jednak wieloletnie i wysokie pożyczki – nie wiesz bowiem co będzie za kilka lat, czy będziesz w stanie spłacić cały dług. Zaleganie z kilkoma ratami może doprowadzić do problemów, które z miesiąca na miesiąc będą się tylko nawarstwiać.
Oddłużanie to kompleksowe działanie o charakterze prawnym, negocjacyjnym oraz finansowym, a jego podstawowym celem jest oczywiście przywrócenie dłużnikom zdolności do uregulowania swoich zobowiązań. Tego rodzaju pomoc pojawi się więc wtedy, gdy nie jesteś w stanie samodzielnie spłacić swojego długu i nie wiesz co powinieneś zrobić. Najczęstszymi rozwiązaniami stosowanymi przez firmy oddłużające są czynności wykonywane w ramach tzw. postępowania restrukturyzacyjnego. Co więcej stosowane są nie tylko, gdy dłużnikiem jest osoba fizyczna – przedsiębiorstwa również mogą korzystać z takiej pomocy. Podstawową czynnością wykonywaną przez firmę oddłużającą jest próba zawarcia ugody z instytucją, która udzieliła pożyczki lub kredytu. W tym celu przeprowadzana jest zazwyczaj mediacja mająca na celu uzyskanie kompromisu pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Pamiętaj jednak, że cały proces nie przebiega szybko, szczególnie jeśli posiadasz wieloletnie i duże zaległości finansowe. Z drugiej strony w takiej sytuacji jest to jedyny sposób na uniknięcie sprawy w sądzie i wizyty komornika.
Połączenie kredytów nie dla każdego
W mediach ostatnimi czasy prezentują się firmy oferujące konsolidację kredytów, czyli połączenie wszystkich zadłużeń w jedno, tak aby zobowiązany płacił tylko jedną ratę (nawet jeśli zaciągnął kilka czy kilkanaście kredytów). W praktyce taka możliwość wciąż jest dostępna jedynie dla niewielkiej liczby zadłużonych. Warunki stawiane przez banki czy inne instytucje kredytowe są bowiem tak wysokie, że rzadko który dłużnik jest w stanie je spełnić – nie otrzymuje więc możliwości konsolidacji kredytów. W praktyce połączenie wszystkich zobowiązań w jedno występuje, gdy jako dłużnik posiadasz dobre zabezpieczenie, w miarę nieskalany BIK i stałe, atrakcyjne dla banku dochody.
Decydując się na pomoc firmy oddłużającej pamiętaj, że w zasadzie koniecznym będzie osobiste spotkanie z jej pracownikiem. Niestety tak poważna sprawa jak zadłużenie nie może być rozwiązana poprzez rozmowę telefoniczną czy internetowy formularz. Niestety wiele osób wciąż myśli, że oddłużanie przebiega szybko i sprawnie przy minimalnym uczestnictwie zobowiązanego. Po wstępnej rozmowie, na której poproszony zostaniesz o wyjaśnienie całej historii kredytowej, przedstawienie sytuacji rodzinnej, zawodowej i majątkowej, pracownik firmy oddłużającej sporządzi odpowiedni dla Ciebie plan wyjścia z długów. Będziesz mógł poznać w szczegółach kroki, które będą podjęte, abyś spłacił wszystkie zaciągnięte zobowiązania. Po zaakceptowaniu planu następuje jego realizacja – jest to najdłuższy etap całego postępowania oddłużającego. Czynności prowadzone są etapami, jednak zawsze towarzyszy Ci specjalista ds. oddłużania.
Cena oddłużania
Usługi firm oddłużających nie są jednak darmowe, ostatecznie potrzeba sporo czasu i wysiłku, aby wszystkie zaległe zobowiązania zostały należycie zrealizowane. W Internecie pojawia się szereg ofert rzekomo darmowego oddłużania, zazwyczaj nie są to jednak duże firmy, lecz osoby prywatne. Od takich radziłbym trzymać się z daleka. Gwarancję prawidłowego oddłużenia może udzielić jedynie firma posiadająca w tym zakresie odpowiednie doświadczenie i pozycję na rynku. Koszty oddłużania odnajdziesz w umowie zawieranej z firmą, z reguły kształtuje się on w przedziale od 500 do 3000 zł. Wysokość opłaty za usługę zależy przede wszystkim od stopnia zadłużenia i skomplikowania sprawy.