Spis treści
Kiedy sąd odrzuca skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego?
Sąd odrzuca skargę:
- jeżeli sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego (należy jednak pamiętać o tym, że sąd nie może odrzucić skargi z tego powodu, jeżeli w tej sprawie sąd powszechny uznał się za niewłaściwy);
- wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia;
- gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi;
- jeżeli sprawa objęta skargą pomiędzy tymi samymi stronami jest w toku lub została już prawomocnie osądzona;
- jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo jeżeli skarżący nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej stroną skarżącą zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie;
- jeżeli z innych przyczyn wniesienie skargi jest niedopuszczalne.
Z powodu braku zdolności sądowej jednej ze stron albo zdolności procesowej skarżącego i niedziałania przedstawiciela ustawowego lub braku w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej skarżącym, uniemożliwiającego jego działanie, sąd odrzuci skargę dopiero wówczas, gdy brak nie zostanie uzupełniony. Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.
Brak odpisu skargi dla strony
W przypadku, gdy strona nie dołączyła do skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego, odpisów tej skargi, to sąd wzywa do uzupełnienia tego braku w określonym na wezwaniu terminie. Jak zostało powyżej wskazane, w przypadku nieuzupełnienia takiego braku i nie przedłożenia odpisu sąd odrzuci skargę.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w postanowieniu z dnia z 22 lipca 2014 r. (sygn. akt II SA/Bk 647/14) uznał, że nie stanowi uzupełnienia braku formalnego skargi przedłożenie na wezwanie sądu jako odpisu skargi pisma o treści tylko częściowo zbieżnej z treścią skargi. W sprawie tej, skarżąca wezwano skarżącą do nadesłania jednego odpisu skargi – w terminie 7 dni pod rygorem jej odrzucenia oraz ustalono wpis od skargi w kwocie 100 zł. Skarżąca uiściła wpis od skargi w wysokości 200 zł oraz przesłała do sądu pismo zatytułowane "Odwołanie od decyzji z dnia 01.04.2014 r.”. Sąd odrzucił jej skargę.
Sąd zauważył, że zgodnie z przepisem art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, sąd jest zobowiązany do odrzucenia skargi w przypadku nieuzupełnienia jej braków formalnych w wyznaczonym terminie. W dniu 14 lipca 2014 r. pełnomocnik strony nadesłał pismo zatytułowane "Odwołanie od decyzji z dnia 01.04.2014 r.", które to pismo nie stanowi odpisu skargi. Co prawda z porównania treści skargi i treści powyższego pisma wynikało, że częściowo są one zbieżne, jednakże nie są pismami identycznymi w swej zawartości co wykluczało fakt, iż doszło do wypełnienia obowiązku nadesłania odpisu skargi.
Powyższe uprawniało do wniosku, że skarżąca nie nadesłała odpisu skargi, a tym samym nie wypełniła obowiązku uzupełnienia jej braku formalnego. W tej sytuacji skarga pozostała dotknięta brakiem formalnym. Brak ten samoistnie uzasadniał odrzucenie skargi, niezależnie od faktu uiszczenia przez skarżącą wpisu.
Podstawa prawna:
art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2002 nr 153 poz. 1270);
postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 22 lipca 2014 r. (sygn. akt II SA/Bk 647/14)