- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOdwołanie od decyzji administracyjnej

    Odwołanie od decyzji administracyjnej

    Od decyzji administracyjnej, która została wydana w postępowaniu w pierwszej instancji służy stronie odwołanie do organu administracji publicznej wyższego stopnia. Natomiast od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze nie służy odwołanie, jednakże strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy; do wniosku tego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołań od decyzji.

    Do kogo należy złożyć odwołanie?
    Jak już zostało wspomniane, odwołanie należy złożyć do organu administracji publicznej wyższego stopnia. Organami wyższego stopnia w rozumieniu kodeksu są:

    • w stosunku do organów jednostek samorządu terytorialnego – samorządowe kolegia odwoławcze, chyba że ustawy szczególne stanowią inaczej;
    • w stosunku do wojewodów – właściwi w sprawie ministrowie;
    • w stosunku do organów administracji publicznej innych niż określone powyżej – odpowiednie organy nadrzędne lub właściwi ministrowie, a w razie ich braku – organy państwowe sprawujące nadzór nad ich działalnością;
    • w stosunku do organów organizacji społecznych – odpowiednie organy wyższego stopnia tych organizacji, a w razie ich braku – organ państwowy sprawujący nadzór nad ich działalnością.

    Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Odwołanie może być wniesione pisemnie, telegraficznie lub ustnie do protokołu.

    W jakim terminie należy złożyć odwołanie od decyzji administracyjnej?
    Odwołanie od decyzji administracyjnej należy wnieść w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie – od dnia jej ogłoszenia stronie. Przepisy szczególne mogą przewidywać inne terminy do wniesienia odwołania.
    Co powinno zawierać odwołanie od decyzji administracyjnej?
    Odwołanie od decyzji administracyjnej
    powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych. Zgodnie z art. 128 kodeksu postępowania administracyjnego, odwołanie od decyzji administracyjnej nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Jednakże przepisy szczególne mogą ustalać inne wymogi co do treści odwołania.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE