Prawo do wypowiedzenia
Zgodnie z treścią art. 32 KP, każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na:
- okres próbny,
- czas nie określony.
Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Ustawodawca mając na celu ochronę praw zarówno pracownika, jak i pracodawcy wprowadził do Kodeksu pracy przepisy szczegółowo określające okresy wypowiedzenia. Warto przy tym zaznaczyć, że przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Pamiętajmy także, że oświadczenie woli nazwane wypowiedzeniem, złożone pracodawcy przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, w której nie przewidziano możliwości jej wypowiedzenia, powoduje rozwiązanie umowy o pracę na mocy przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Po pierwsze, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony w okolicznościach, o których mowa w art. 25 § 1 zdanie drugie KP (umowa na zastępstwo), wynosi 3 dni robocze.
Umowa na okres próbny
Z kolei okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Umowa na czas nie określony
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Do okresu zatrudnienia, o którym mowa powyżej, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 KP (przejście zakładu pracy na innego pracodawcę), a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika. Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy, ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.
Z powyższego wynika zatem, że okres wypowiedzenia umowy o pracę może być liczony w dniach, tygodniach oraz miesiącach. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że termin wypowiedzenia przypada w sobotę lub w ostatni dzień miesiąca – zgodnie z art. 30 § 2[1] KP okres wypowiedzenia obejmujący:
- tydzień lub jego wielokrotność – kończy się w sobotę,
- miesiąc lub jego wielokrotność – kończy się ostatniego dnia miesiąca.
Otrzymanie wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny dla przykładu w piątek spowoduje rozwiązanie tej umowy we wtorek (3 dni okresu wypowiedzenia). Jeżeli okres wypowiedzenia jest liczony w tygodniach – np. pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy w dniu 5 lutego 2009 r. , to umowa rozwiąże się w sobotę 14 lutego 2009 r.– przy założeniu, że okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień lub w sobotę 22 lutego 2009 r. – gdy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Jeśli zaś okres ten liczymy w miesiącach – np. gdy pracownik świadczy pracę w ramach umowy o pracę zawartej na czas nie określony, sytuacja będzie wyglądała inaczej. Jeżeli zatrudniony otrzyma wypowiedzenie np. w środę 29 lipca, okres wypowiedzenia (wynoszący 2 tygodnie) upłynie w sobotę 15 sierpnia – bez względu na to, że dzień ten jest dniem ustawowo wolnym od pracy z powodu przypadającego wówczas święta.
Podstawa prawna:
[art. 25 § 1, art. 30, art. 32 k.p. (Dz.U. z 1998 r. Nr 21 poz.94 j.t.)]