W projektowanym rozporządzeniu Minister Zdrowia wskazuje również podmioty uprawnione do przeprowadzania przedmiotowych badań oraz jednostki odwoławcze, którymi są wojewódzkie ośrodki medycyny pracy. Ponadto, w projekcie uregulowano tryb kierowania na okresowe badania lekarskie przez organ gminy lub osobę przez ten organ upoważnioną, z uwagi na fakt, że koszty tych badań ponoszą gminy, a nie a nie członek ochotniczej straży pożarnej.
Ze względu na fakt, że proponowane zmiany są korzystne dla członków ochotniczej straży pożarnej i przyczynią się do poprawy stanu zdrowia, w projekcie rozszerzono opisowo skierowanie na badanie lekarskie o dodatkowe informacje w szczególności: nazwę ochotniczej straży pożarnej, funkcję pełnioną przez członka ochotniczej straży pożarnej oraz informacje o specyfice działań ratowniczych i narażeniu na czynniki szkodliwe dla zdrowia. Uwzględniono również zasady wydawania skierowania na badania, zgodnie z którymi skierowanie wystawia się w dwóch egzemplarzach – pierwszy pozostaje w karcie badań, drugi – potwierdzony przez lekarza, członek ochotniczej straży pożarnej zwraca wraz z fakturą, do podmiotu kierującego go na badania.
Zaproponowany termin wejścia w życie rozporządzenia od dnia ogłoszenia, zgodnie z art. 4 ust 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych nie naruszy demokratycznych zasad państwa prawa. Termin wejścia w życie rozporządzenia jest niezwykle istotny z uwagi na utratę mocy obowiązującej rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 stycznia 1993 r. w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania okresowych bezpłatnych badań lekarskich członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych (Dz. U. Nr 10. poz. 48), które utraciło moc z dniem 25 marca 2009 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 163, poz. 1015).