Spis treści
Świadczenia zdrowotne zgodne z aktualną wiedzą medyczną
W myśl przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. Pacjent ma prawo, w sytuacji ograniczonych możliwości udzielenia odpowiednich świadczeń zdrowotnych, do przejrzystej, obiektywnej, opartej na kryteriach medycznych, procedury ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń. Prawo pacjenta do leczenia odpowiadającego wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej wynika także np. z art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który stanowi, że lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością.
Czy pacjent może zasięgnąć opinii innego lekarza?
Pacjent ma prawo żądać, aby udzielający mu świadczeń zdrowotnych:
- lekarz zasięgnął opinii innego lekarza lub zwołał konsylium lekarskie;
- pielęgniarka (położna) zasięgnęła opinii innej pielęgniarki (położnej).
Należy wskazać, że prawo zażądania przez pacjenta tego, aby leczący go lekarz zasięgnął opinii innego lekarza lub zwołał tzw. konsylium lekarskie nie musi być uzależnione od występowania jakichkolwiek wątpliwości ujawnionych podczas procesu leczenia. Jednakże patrząc na ten przepis z pewnym dystansem, oczywiście nie ma sensu prosić lekarza o zwołanie konsylium lekarskiego – w przypadku, gdy wszystko jest w porządku i widzimy efekty leczenia. Co więcej, należy pamiętać o tym, że w trudnych przypadkach – nie zawsze pierwsza zaproponowana przez lekarza terapia będzie od razu działać i zobaczymy jej efekty. Również w takich sytuacjach co do zasady nie ma potrzeby od razu żądać, aby lekarz zasięgnął opinii innego lekarza lub zwołał konsylium lekarskie. Przede wszystkim trzeba ufać swojemu lekarzowi. Pomimo, że ustawa daje nam takie prawo, należy z niego korzystać rozsądnie – w uzasadnionych przypadkach. Uzasadnieniem dla zasięgnięcia dodatkowej opinii lub konsylium mogą być zatem wątpliwości diagnostyczne i terapeutyczne. Może się np. zdarzyć, że pacjent leży od dłuższego czasu w szpitalu, rodzina nie widzi żadnej poprawy, a lekarz prowadzący decyduje o wypisie pacjenta ze szpitala, ponieważ nie widzi możliwości wdrożenia innego leczenia. W takim przypadku – moim zdaniem, jak najbardziej uzasadnionym będzie w tym przypadku zażądanie od lekarza prowadzącego, aby zasięgnął opinii innego lekarza lub zwołał konsylium lekarskie. W praktyce najczęściej dochodzi do zasięgnięcia przez lekarza dodatkowej opinii lekarza – w sytuacji gdy, objawy choroby nie są jednoznaczne lub, gdy pacjent cierpi na wiele schorzeń. W takich przypadkach zachodzi potrzeba konsultacji z lekarzem innej specjalności.
Czy lekarz ma obowiązek zwołania konsylium?
Obowiązujące przepisy stanowią, że lekarz może odmówić zwołania konsylium lekarskiego lub zasięgnięcia opinii innego lekarza, jeżeli uzna, że to żądanie jest bezzasadne. Przy czym zarówno żądanie, jak i odmowę lekarz musi odnotować w dokumentacji medycznej.
Czy za zasięgnięcie opinii przez innego lekarza lub za zwołanie konsylium trzeba zapłacić?
W przypadku, gdy pacjent leczy się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, to zasięgnięcie opinii innego lekarza lub zwołanie konsylium następuje w ramach tego leczenia i jest to bezpłatne. Jednakże w pozostałych przypadkach, czyli jeśli pacjent leczy się w prywatnym gabinecie lub w prywatnej klinice, to pacjent będzie musiał za to zapłacić.
Podstawa prawna:
art. 6 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2009 nr 52 poz. 417)