- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPełnomocnik przy wyborczej urnie, czyli kto może głosować przez pełnomocnika

    Pełnomocnik przy wyborczej urnie, czyli kto może głosować przez pełnomocnika

    Pełnomocnik może oddać za Ciebie głos w wyborach

    Sytuację, w której głos za wyborcę oddaje pełnomocnik, reguluje prawo. Głosowanie przez pełnomocnika jest dodatkowym uprawnieniem, które przysługuje seniorom oraz osobom niepełnosprawnym.

    Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:
    1) całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
    2) niezdolności do samodzielnej egzystencji,
    3) całkowitej niezdolności do pracy,
    4) o zaliczeniu do I grupy inwalidów;
    5) o zaliczeniu do II grupy inwalidów,

    a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny. Ponadto – jak wyżej wskazano – głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat.

    Kto może zostać pełnomocnikiem?

    Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania. Pełnomocnikiem nie może być jednak:
    1) osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania;
    2) mąż zaufania;
    3) obserwator społeczny;
    4) osoba kandydująca w wyborach.

    Jak udziela się pełnomocnictwa?

    Pełnomocnictwa udziela się przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) lub przed
    innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta (burmistrza, prezydenta
    miasta) do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek do wójta (burmistrza,prezydenta miasta) gminy, w której jest ujęty w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.

    Należy przypomnieć, że wniosek można składać najpóźniej w 9. dniu przed dniem wyborów. Wniosek może być złożony:

    1) ustnie;
    2) na piśmie w postaci:
    a) papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem,
    b) elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl, po uwierzytelnieniu tej osoby.

    Powinien on zawierać nazwisko i imię (imiona), numer PESEL oraz adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, oraz oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania. Do wniosku należy dołączyć:
    • pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa — wzór zgody na przyjęcie pełnomocnictwa jest jednolity i ustalony został przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i stanowi załącznik do informacji;
    • kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności tylko w przypadku, gdy wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 60 lat.

    Wybory samorządowe 2024

    Już 7 kwietnia wybierzemy radnych gmin,radnych powiatów,radnych sejmików województwa,wójtów, burmistrzów, prezydentów miast,radnych dzielnic miasta stołecznego Warszawy. Tego dnia członkowie lokalnych społeczności spotkają się przy urnach wyborczych, dając świadectwo szacunku dla demokracji i poszanowania praw oraz obowiązków z niej wynikających.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE