Spis treści
Protesty wyborcze sposobem zmiany wyników wyborów do Senatu?
PiS nie kryje, że chce zmienić wynik wyborów. Jak podaje Pełnomocnik Wyborczy KW PiS w uzasadnieniu złożonego protestu wyborczego, „wyniki wyborów do Senatu RP niemal po połowie dzielą Izbę Wyższą Parlamentu RP pomiędzy partię aktualnie sprawującą władzę, a opozycję. W tym stanie rzeczy, w słusznie rozumianym interesie społecznym, powszechnych, jest podjęcie dodatkowych działań weryfikujących poprawność ustalenia wyników głosowania”. Dodaje przy tym, że „ ustalenie, iż część głosów zostało nieprawidłowo uznanych za nieważne, zaś w rzeczywistości powinny być one uznane jako głosy poparcia dla kandydata KW Prawo i Sprawiedliwość decyduje o tym, że najwięcej głosów uzyskał kandydat KW Prawo i Sprawiedliwość”.
Protesty wyborcze dotyczą 6 okręgów wyborczych
Jak podaje PAP, protesty wyborcze dotyczą okręgów, w których kandydaci PiS przegrali z kandydatami opozycji. Partia rządząca kwestionuje wynik wyborów w Katowicach, w Koszalinie, a także w okręgu nr 12 w województwie kujawsko pomorskim, oraz okręgach nr 92,95, 96 w Wielkopolsce.
Sąd Najwyższy rozpatrzy protesty wyborcze
Sąd Najwyższy zwrócił się do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, Prokuratora Generalnego i Przewodniczących właściwych Okręgowych Komisji Wyborczych z prośbą o zajęcie stanowiska w terminie 5 dni. Sąd Najwyższy rozpatruje protesty wyborcze w składzie 3 sędziów, w postępowaniu nieprocesowym, i wydaje opinię w formie postanowienia w sprawie protestu. Opinia powinna zawierać ustalenia co do zasadności zarzutów protestu, a w razie potwierdzenia zasadności zarzutów – ocenę, czy przestępstwo przeciwko wyborom lub naruszenie przepisów kodeksu miało wpływ na wynik wyborów. Sąd Najwyższy na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW oraz opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów rozstrzyga o ważności wyborów oraz o ważności wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest. Rozstrzygnięcie ma formę uchwały podjętej w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, nie później niż w 90 dniu po dniu wyborów.
Źródło:
Oficjalna strona Sądu Najwyższego
PAP.