Nowe uprawnienia zawodowe dla pielęgniarek i położnych
Po nowelizacji, pielęgniarki i położne posiadające dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo będą mogły samodzielnie ordynować leki zawierające określone substancje czynne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w tym wystawiać na nie recepty oraz do samodzielnie ordynować określone wyroby medyczne, a także wystawiać na nie zlecenia albo recepty. Będzie to jednak możliwe jedynie po ukończeniu kursu specjalistycznego w tym zakresie i powinno być poprzedzone osobistym badaniem pacjenta. Jedynie w przypadku pacjentów, którzy kontynuują leczenia związane z chorobą przewlekłą wystawienie recepty będzie mogło nastąpić bez osobistego kontaktu z pacjentem. W takiej sytuacji recepty lub zlecenia będą mogły być przekazane osobie bliskiej lub opiekunowi faktycznemu, pod warunkiem, że pacjent wyda na takie czynności upoważnienie tej osobie lub złoży odpowiednie oświadczenie w przychodni. Upoważnienie lub oświadczenie pacjenta będzie musiało być odnotowane w dokumentacji medycznej pacjenta lub dołączone do niej. Ponadto w takiej dokumentacji będzie umieszczana informacja o wystawieniu recepty lub zlecenia, które są przekazane osobie innej niż pacjent oraz informacja o tej osobie. Natomiast pielęgniarki i położne posiadające co najmniej dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo będą mogły, na zlecenie lekarza, wystawiać recepty na określone leki, z wyłączeniem leków silnie działających oraz środków odurzających i psychotropowych, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego jako kontynuację leczenia, jeżeli ukończą kurs specjalistyczny w tym zakresie. Ta grupa pielęgniarek będzie miała także prawo do wydawania skierowań na określone badania diagnostyczne, poza badaniami wymagającymi metod diagnostycznych i leczniczych związanych z podwyższonym ryzykiem dla pacjenta.
Rozszerzenie uprawnień tylko dla określonej grupy pielęgniarek i położnych
Nowe uprawnienia zawodowe mają zostać nadane zarówno pielęgniarkom ubezpieczenia zdrowotnego i położnym ubezpieczenia zdrowotnego, jak i pielęgniarkom i położnym wykonującym zawód poza systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Twórcy projektu zakładają, że rozszerzenie uprawnień będzie jednak dotyczyło tylko pielęgniarek i położnych posiadających wyższe wykształcenie i niezbędną wiedzę oraz umiejętności w zakresie ordynacji leków, którą uzyskały:
– w ramach kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia – kierunki pielęgniarstwo i położnictwo,
– w ramach kształcenia podyplomowego specjalizacyjnego,
– w ramach kształcenia podyplomowego dla pielęgniarek i położnych z wyższym wykształceniem na poziomie kursu specjalistycznego.
Projekt przewiduje również, że w toku studiów na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo studenci uzyskają wiedzę i umiejętności w zakresie ordynacji leków zawierających określone substancje czynne oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, wypisywania recept, w tym jako kontynuacja zlecenia lekarza. Natomiast osoby wykonujące już zawód pielęgniarki i położnej będą mogły uzyskać te uprawnienia w ramach kształcenia podyplomowego realizowanego w formie kursu specjalistycznego.
Szczegółowe kwestie będą regulowały przepisy wykonawcze
Zgodnie z projektem, minister zdrowia określi w formie rozporządzenia wykazy substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych, badań diagnostycznych, sposób i tryb wystawiania recept przez pielęgniarki i położne z uwzględnieniem ich kwalifikacji oraz wymaganego zakresu umiejętności i obowiązków, wzory takich recept, a także sposób ich realizacji oraz kontroli ich wystawiania i realizacji.