- Reklama -
środa, 27 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPieniądze na rachunku firmowym są składnikiem majątku wspólnego

    Pieniądze na rachunku firmowym są składnikiem majątku wspólnego

    Zgodnie z treścią art. 31 § 1 k.r.o. (kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Przepisy nie określają elementów stanowiących majątek wspólny małżonków, ograniczając się do przykładowego wskazania, że do majątku wspólnego należą w szczególności:

    1. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
    2. dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
    3. środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

    Także przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków są objęte wspólnością ustawową także w wypadku, gdy zostały nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

     

     

    Przepisy prawa wprost określają jakie składniki majątku stanowią majątek odrębny każdego z małżonków. W myśl art. 33 k.r.o. do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

    1. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,
    2. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,
    3. prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,
    4. przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków,
    5. prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,
    6. przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,
    7. wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,
    8. przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,
    9. prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,
    10. przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

     

    Przedsiębiorstwo będzie stanowiło majątek wspólny małżonków, w sytuacji gdy powstało po zawarciu związku małżeńskiego objętego wspólnością ustawową, a przy tym nie zostało nabyte ze środków odrębnych małżonka, nie zostało także nabyte przez niego w wyniku darowizny, dziedziczenia, wówczas stanowić będzie majątek wspólny małżonków. W myśl art. 55[1] k.c. (kodeksu cywilnego), w skład przedsiębiorstwa wchodzą także środki pieniężne, w tym także środki zgromadzone na rachunkach bankowych. Co do zasady, środki te objęte będą wspólnością ustawową małżonków. Jedynie wierzytelności (czyli np. wystawione a nie zapłacone faktury) stanowią majątek odrębny małżonków, co wynika z treści art. 33 pkt. 7 k.r.o. – w skład majątku odrębnego małżonków wchodzą wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków. W tym przypadku sytuacja wygląda następująco, po powstaniu wierzytelności (wystawieniu faktury), wierzytelność ta stanowi majątek odrębny, ale już po jej zapłacie, środki te stanowią majątek wspólny małżonków.

    J.O.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE