- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPlacówka wsparcia dziennego i rodzina wspierająca mogą pomóc w opiece i wychowaniu...

    Placówka wsparcia dziennego i rodzina wspierająca mogą pomóc w opiece i wychowaniu dziecka

    Placówka wsparcia dziennego

    W celu wsparcia rodziny, dziecko może zostać objęte opieką i wychowaniem w placówce wsparcia dziennego. Taką placówkę może prowadzić gmina, podmiot, któremu gmina zleciła realizację tego zadania, a także podmiot, który uzyskał stosowne zezwolenie wójta. Może być ona także prowadzona przez powiat lub podmiot, któremu zostało to zlecone, jako placówka o zasięgu ponadgminnym. Placówka wsparcia dziennego współpracuje z rodzicami lub opiekunami dziecka, a także z placówkami oświatowymi i podmiotami leczniczymi. Należy pamiętać, że pobyt dziecka w takiej instytucji jest nieodpłatny i dobrowolny, chyba że dziecko zostanie do niej skierowane przez sąd. Placówka wsparcia dziennego może być prowadzona w formie  opiekuńczej (w tym kół zainteresowań, świetlic, klubów i ognisk wychowawczych), specjalistycznej oraz podwórkowej realizowanej przez wychowawcę albo w tych formach połączonych. Placówka prowadzona w formie opiekuńczej powinna zapewnić dziecku opiekę i wychowania, pomoc w nauce, organizację czasu wolnego, zabawę i zajęcia sportowe oraz rozwój zainteresowań. Zadaniem takiej instytucji prowadzonej w formie specjalistycznej jest z kolei organizacja zajęć socjoterapeutycznych, terapeutycznych, korekcyjnych, kompensacyjnych i logopedycznych oraz realizacja indywidualnego programu korekcyjnego, programu psychokorekcyjnego lub psychoprofilaktycznego, w szczególności terapii pedagogicznej, psychologicznej i socjoterapii. Praca podwórkowa realizuje natomiast działania animacyjne i socjoterapeutyczne. Trzeba mieć na uwadze, że kierownik placówki wsparcia dziennego oraz pracujące tam osoby powinny posiadać nie tylko odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie ale także pełnię władzy rodzicielskiej, wypełniać właściwie obowiązki alimentacyjne oraz nie mogą być skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Co ważne, pod opieką jednego wychowawcy w takiej instytucji, w tym samym czasie, może przebywać nie więcej niż 15 dzieci. Jednak przy zapewnianiu opieki nad dziećmi przebywającymi w placówce wsparcia dziennego oraz wykonywaniu innych czynności związanych z realizacją zadań tej placówki można korzystać z pomocy wolontariuszy.

    Rodzina wspierająca

    Rodzina przeżywająca trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych może zostać objęta pomocą rodziny wspierającej. Taka rodzina wspierająca, przy współpracy asystenta rodziny, ma pomagać jej w opiece i wychowaniu dziecka, prowadzeniu gospodarstwa domowego, a także kształtowaniu i wypełnianiu podstawowych ról społecznych. Zakres i formę pomocy, którą świadczy rodzina wspierająca, określa plan pracy z rodziną. Warto wiedzieć, że pełnienie funkcji rodziny wspierającej może być powierzone osobom z bezpośredniego otoczenia dziecka. Taką instytucję wspierającą ustanawia wójt właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny wspieranej po uzyskaniu pozytywnej opinii kierownika ośrodka pomocy społecznej wydanej na podstawie przeprowadzonego rodzinnego wywiadu środowiskowego. Status rodziny wspierającej można uzyskać po odbyciu odpowiedniego szkolenia, które organizuje gmina. Takiego szkolenia nie muszą jednak odbywać małżeństwa i osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej, prowadzące rodzinny dom dziecka oraz małżeństwa i osoby przeszkolone i zakwalifikowane do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka. Z rodziną wspierającą wójt właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny wspieranej zawiera umowę, która określa zasady zwrotu kosztów związanych z udzielaniem pomocy.

    Podstawa prawna:

    art. 8-9, art. 18-31 Ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz. U. z 2013r., poz. 135 ze zm.).
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE