W związku z tym, wraz z dniem 1 lipca 2014 r. utraci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30 marca 2004 r. w sprawie rodzaju placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych uprawnionych do uzyskania karty parkingowej oraz trybu jej wydawania tym placówkom (Dz. U. Nr 67, poz. 617), przez co – z uwagi na brak regulacji w przedmiotowym zakresie od dnia 1 lipca 2014 r. konieczne jest wydanie nowego rozporządzenia.
Placówki zajmujące się opieką nad osobami niepełnosprawnymi – uprawnione do uzyskania karty parkingowej
W projekcie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej ustanowiono enumeratywny katalog placówek, które zajmują się opieką nad osobami niepełnosprawnymi uprawnionymi do uzyskania karty parkingowej. Tymi podmiotami są domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo – wychowawcze oraz ośrodki wsparcia, o ile przebywają w nich osoby niepełnosprawne mające znacznie ograniczone możliwości poruszania się. Ponadto, w projekcie określono enumeratywny katalog placówek zajmujących się rehabilitacją osób niepełnosprawnych, które są uprawnione do uzyskania karty parkingowej. Tymi podmiotami są warsztaty terapii zajęciowej, ośrodki, w których organizowane są turnusy rehabilitacyjne, zakłady aktywności zawodowej, specjalistyczne ośrodki szkoleniowo – rehabilitacyjne, zakłady opiekuńczo – lecznicze, zakłady pielęgnacyjno – opiekuńcze, sanatoria uzdrowiskowe i szpitale uzdrowiskowe, sanatoria uzdrowiskowe dla dzieci i szpitale uzdrowiskowe dla dzieci, hospicja, zakłady rehabilitacji leczniczej oraz przedsiębiorstwa podmiotów leczniczych udzielające świadczeń zdrowotnych z zakresu rehabilitacji leczniczej, o ile przebywają w nich osoby niepełnosprawne mające znacznie ograniczone możliwości poruszania się.
W stosunku do przepisów dotychczas obowiązującego rozporządzenia, w miejsce dwóch katalogów placówek zajmujących się rehabilitacją społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych utworzony został jeden katalog podmiotów zajmujących się szeroko pojętą rehabilitacją tych osób. Co więcej, z uwagi na zmianę zakresu udzielanych świadczeń, rozszerzono katalog placówek zajmujących się rehabilitacją osób niepełnosprawnych o hospicjum oraz szpital uzdrowiskowy, w którym udzielane są świadczenia zdrowotne z zakresu rehabilitacji uzdrowiskowej.
Placówki zajmujące się edukacją osób niepełnosprawnych – uprawnione do uzyskania karty parkingowej
W § 4 projektowanego rozporządzenia określono enumeratywny katalog placówek zajmujących się edukacją osób niepełnosprawnych uprawnionych do uzyskania karty parkingowej, w skład którego wchodzą: żłobki i kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki oświatowo-wychowawcze, placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, placówki artystyczne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne – w tym poradnie specjalistyczne, młodzieżowe ośrodki wychowawcze i młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze oraz ośrodki umożliwiające dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację odpowiednio obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, zakłady kształcenia, placówki doskonalenia nauczycieli oraz szkoły wyższe, jeżeli kształcą się w nich osoby niepełnosprawne mające znacznie ograniczone możliwości poruszania się.
Należy podkreślić, iż w stosunku do regulacji dotychczas obowiązującego rozporządzenia, w projekcie rozszerzony został katalog placówek zajmujących się edukacją osób niepełnosprawnych uprawnionych do uzyskania karty parkingowej o żłobki i kluby dziecięce oraz o podmioty wskazane w art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.). W wyżej wymienionych podmiotach mogą kształcić się osoby niepełnosprawne mające znacznie ograniczone możliwości poruszania się.