- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPo receptę do apteki pójdziesz tylko z komórką

    Po receptę do apteki pójdziesz tylko z komórką

    Istotna nowelizacja

    Możliwość wydawania elektronicznych recept pojawi się dzięki nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. System, za pomocą którego będzie to możliwe ma wystartować już od października b.r. Na jesieni zatem polskie szpitale i przychodnie będą mogły wystawiać recepty w nowej formie. Oczywiście tradycyjne, papierowe recepty będą nadal ważne i realizowane przez farmaceutów. Wg założeń rządu, okres przejściowy dla e-recept ma wynosić 2 lata. Prawdopodobnie zatem w 2017 r. tradycyjne recepty znikną całkowicie z polskiej służby zdrowia (podobnie zresztą jak papierowe zwolnienia lekarskie).

    Zasady działania e-recepty

    Nowa forma wystawiania recept będzie możliwa w oparciu o specjalny system informatyczny, w którym każdy pacjent będzie miał swoje indywidualne konto. Lekarz samodzielnie wpisze do systemu lek dostępny na receptę, wraz ze wskazaniem odpowiedniej dawki. Pacjent nie otrzyma jednak żadnego pisemnego potwierdzenia takiej recepty – znikną więc tradycyjny druczki przekazywane farmaceutom w aptekach. Zamiast tego, pacjent któremu wystawiona zostanie e-recepta otrzyma poprzez SMS – 4 cyfrowy kod. Kod ten należy wraz z numerem PESEL pacjenta podać aptekarzowi, a ten zrealizuje zamówienie.

    Inne modyfikacje

    E-recepty to jednak nie jedyna nowość, którą planują dla nas rządzący. Poprzez wiadomości SMS, pacjenci będą powiadamiani przez przychodnie o umówionej wizycie lekarskiej. Samodzielnie będzie można także skorzystać z systemu informatycznego i sprawdzić aktualne miejsce w kolejce do wybranego lekarza.

    Cel zmian i potencjalny kłopot

    Podstawowym celem e-recepty jest oczywiście usprawnienie realizacji recept w polskich aptekach. Komfort pacjentów ma zostać podniesiony. Recepty znajdą się w jednym miejscu, zniknie problem z ich odczytywaniem, oszczędzimy sporo pieniędzy na rezygnacji z papierowych bloczków. Trudniej też będzie podrobić receptę – ostatecznie dostęp do systemu wymagać będzie zalogowania na podstawie konkretnych danych informatycznych.

    Co jednak z pacjentami, którzy nie posiadają telefonu komórkowego? Czy będą skazani na jego zakup? Według Centrum Systemów Informacyjnych o Ochronie Zdrowia – komórka nie będzie koniecznością, przynajmniej do 1 sierpnia 2017 r. Do tego czasu bowiem, tradycyjne recepty papierowe pozostają w użyciu. Po tej dacie, pacjent bez telefonu komórkowego będzie mógł poprosić lekarza, który wystawia receptę o wydrukowanie 4 cyfrowego kodu potrzebnego do odebrania leku w aptece.

    Według Ministerstwa Zdrowia SMS jest narzędziem prostym, szybkim, wygodnym i tanim. Jego wykorzystanie dla celów służby zdrowia przyjęło się bardzo dobrze w innych krajach Europy. Czy jednak to rozwiązanie sprawdzi się w polskich realiach? Już od listopada 2015 r. oprócz e-recept, resort zdrowia wprowadzi także e-skierowania, e-zlecenia, e-zwolnienia oraz cyfrowe karty pacjentów.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE