Obowiązki uczestnika wypadku
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem w razie uczestnictwa w wypadku drogowym ma obowiązek:
- zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
- przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
- niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
- podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
Jeżeli jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem powinien ponadto:
- udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
- nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
- pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się – niezwłocznie powrócić na to miejsce.
Kolizja drogowa – kiedy nie musisz zawiadamiać policji
Prawo wiąże obowiązek powiadomienia Policji z faktem, że na miejscu wypadku są ranni lub zabici. Wówczas kierujący pojazdem jest obowiązany udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję. Biorąc jednak pod uwagę przyszłe realia dochodzenia odszkodowania, warto podejmując decyzję o polubownym załatwieniu sprawy rozważyć następujące okoliczności faktyczne:
- Czy nie ma rannych i zabitych?
- Czy nie ma sporu pomiędzy uczestnikami co do winy i przyczyn kolizji?
- Czy kierowcy są trzeźwi?
- Czy kierowcy mają wszystkie potrzebne dokumenty?
Jeśli masz wątpliwości co do trzeźwości kierowcy, różnicie się co do przyczyny kolizji, ktoś nie ma ważnego dokumentu OC, któryś z uczestników odczuwa ból np. kręgosłupa lepiej wezwać Policję i karetkę.
Jak dokonać polubownego stwierdzenia kolizji drogowej?
Po wzajemnym wylegitymowaniu się kierowcy powinni spisać oświadczenie o kolizji z jednoznacznym wskazaniem, kto jest jej sprawcą, dokładnym spisaniem danych oraz opisem szkód. Warto podejść do tego w spokoju, gdyż w stresie łatwo nie zauważyć jakiegoś pęknięcia czy rysy. Dobrze jest zrobić kilka zdjęć komórką – może to pomóc w przyszłym dochodzeniu roszczeń. W oświadczeniu należy pisać prawdę, gdyż w razie niejasności ubezpieczyciel nie wypłacić odszkodowania. Oświadczenie można spisać na specjalnym druku lub odręcznie, powinno ono zawierać następujące informacje:
ü Dane sprawcy i poszkodowanego: imię i nazwisko, adres, kategorię, numer prawa jazdy i datę ważności, numer dowodu osobistego, PESEL;
- Informację, kto jest właścicielem samochodów, kto prowadził;
- Numer i ważność polisy OC sprawcy;
- Dane o autach uczestniczących w kolizji: marka model, rocznik, numer rejestracyjny, numer nadwozia;
- Opis zdarzenia i opis uszkodzeń w obydwu samochodach;
- Datę i godzinę kolizji;
- Dane świadków, jeżeli byli;
- Podpisy sprawcy, poszkodowanego i świadków.
Podstawa prawna:
1) Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz.U. Nr 98, poz. 602);
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U. Nr 124, poz. 1152