- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPomoc dla uczennicy w ciąży

    Pomoc dla uczennicy w ciąży

    Przepisy zrównały zasady klasyfikowania we wszystkich szkołach dla dorosłych kształcących zarówno w formie stacjonarnej jak i w formie zaocznej. Podstawą klasyfikowania słuchaczy są egzaminy semestralne. Poszczególne egzaminy semestralne przeprowadza się po zakończeniu realizacji treści programowych przewidzianych w ramach danych obowiązkowych zajęć edukacyjnych/konsultacji. Z racji tego, iż pojęcie sesji egzaminacyjnej, jako wyodrębnionej części roku szkolnego, w przepisach prawa dotyczących szkół dla dorosłych nie funkcjonuje, realizacja danych zajęć edukacyjnych obejmuje także egzamin semestralny. Nauczyciele przeprowadzają egzaminy semestralne z poszczególnych zajęć edukacyjnych objętych egzaminem w ramach obowiązkowego wymiaru godzin.
     
    Wprowadzono dla słuchacza obowiązku uczestnictwa w co najmniej 50% zajęć edukacyjnych i konsultacji, bez potrzeby usprawiedliwiania ewentualnych nieobecności. Słuchacz został zobowiązany do uczestnictwa w co najmniej połowie czasu przeznaczonego na obowiązkowe zajęcia edukacyjne/konsultacje. Kształcenie on-line może być prowadzone równocześnie jako wspomagające i uzupełniające proces dydaktyczny. Ponadto, w szkołach kształcących w formie stacjonarnej, obok wymogu uczestnictwa w 50% zajęć edukacyjnych, sformułowany został wymóg uzyskania z tych zajęć ocen uznanych za pozytywne w ramach wewnątrzszkolnego oceniania. Szczegółowe zasady dotyczące ustalenia oceny stanowiącej podstawę dopuszczenia słuchacza do egzaminu precyzuje wewnątrzszkolne/przedmiotowe ocenianie. Wprowadzono mechanizmu skreślenia słuchacza z listy słuchaczy w przypadku opuszczenia w danym semestrze więcej niż 50% godzin przeznaczonych na obowiązkowe zajęcia edukacyjne przewidziane w szkolnym planie nauczania lub obowiązkowe konsultacje lub w przypadku niezdania egzaminów semestralnych z obowiązkowych zajęć edukacyjnych przewidzianych w szkolnym planie nauczania.
     
    Słuchaczowi, który jest niepełnoletni i podlegają obowiązkowi szkolnemu/nauki należy umożliwić kontynuację uczenia się. W systemie oświaty istnieje możliwość uzyskania wykształcenia również w trybie eksternistycznym. Osoby, które z różnych przyczyn nie mogą uczęszczać na zajęcia do szkoły, mają możliwość przystąpienia do egzaminów eksternistycznych, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 18 września 2007 r. w sprawie egzaminów eksternistycznych. Wprowadzono także możliwość powtórzenia semestru przez słuchacza jeden raz w okresie kształcenia w danej szkole, wyłącznie na jego pisemny wniosek uzasadniony sytuacją życiową lub zdrowotną, złożony w terminie 7 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktycznych. Zmiana ta, polega na ograniczeniu możliwości powtarzania semestru więcej niż raz w okresie kształcenia w danej szkole. Celem jej jest podniesienie efektywności kształcenia oraz przeciwdziałanie umieszczaniu na listach słuchaczy, którzy nie uczęszczają na zajęcia edukacyjne. Równocześnie zagwarantowano możliwość ponownego powtórzenia semestru, poprzedzone wyrażeniem opinii przez radę pedagogiczną. Dzięki temu słuchacz będzie miał szansę ukończenia szkoły mimo przypadków losowych.
     
     
    Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz.U. nr 17, poz. 78 z późn. zm.), szkoła jest zobowiązana udzielić uczennicy w ciąży urlopu oraz innej pomocy niezbędnej do ukończenia przez nią edukacji, w miarę możliwości nie powodując opóźnień w zaliczaniu przedmiotów oraz jeżeli ciąża, poród lub połóg powoduje niemożliwość zaliczenia w terminie egzaminów ważnych dla ciągłości nauki, szkoła zobowiązana jest do wyznaczenia dodatkowego terminu egzaminu dogodnego dla kobiety, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy. W przypadku słuchaczki, która znalazła się w sytuacji opisanej w powyższej ustawie, indywidualnie ustala się zasady uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych/konsultacjach, z poszanowaniem przepisów obowiązującego prawa.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE