- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPomoc na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Służby Więziennej

    Pomoc na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Służby Więziennej

    Tworzenie odrębnego systemu pomocy na kształcenie sierot po poległych w służbie funkcjonariuszach ma w ocenie Służby Więziennej bardzo istotne znaczenie. Żądając w ślubowaniu, by funkcjonariusze „stawiali siebie i swoje siły do dyspozycji służby”, państwo musi wykazać, że dostrzega zagrożenia wynikające z pełnienia służby w Służbie Więziennej oraz, że funkcjonariusze tej służby, w przypadku narażenia swojego życia, mogą liczyć, że członkowie ich rodzin traktowani będą w sposób szczególny. Gest ze strony formacji pozwalający na bezpieczne zdobycie wykształcenia dziecka pozbawionemu opieki jednego z rodziców i jednocześnie poddanemu traumatycznemu przeżyciu ma wymiar symboliczny i posiada ogromne znaczenie dla kształtowania pożądanych postawa funkcjonariuszy.
     
    Zgodnie z przepisami projektu pomoc finansowa przeznaczona na kształcenie dzieci będących na utrzymaniu zmarłych funkcjonariuszy Służby Więziennej przyznawana będzie w drodze decyzji i wypłacać ją będzie ze środków będących w jego dyspozycji Dyrektor Generalny. Wniosek o przyznanie pomocy będzie musiał złożyć do Dyrektora Generalnego dziecko albo jego przedstawiciel ustawowy. Wniosek należy składać za pośrednictwem kierownika jednostki organizacyjnej Służby Więziennej właściwego ze względu na stałe miejsce pełnienia służby zmarłego funkcjonariusza. Wniosek należy złożyć w terminie:
    • do dnia 31 lipca – w przypadku uczniów szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych;
    • do dnia 30 września – w przypadku słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i kolegiów pracowników służb społecznych oraz studentów szkół wyższych.
    W sytuacji, gdy okoliczności uzasadniające przyznanie pomocy nastąpiły po upływie terminu, wniosek należy złożyć za pośrednictwem kierownika jednostki właściwego ze względu na stałe miejsce pełnienia służby zmarłego funkcjonariusza, w terminie 30 dni od dnia wydania orzeczenia komisji lekarskiej ustalającej związek zgonu funkcjonariusza ze służbą. Wówczas kierownik jednostki prześle niezwłocznie wniosek wraz ze swoim stanowiskiem do Dyrektora Generalnego.
     
    Pomoc przyznawana jest jednorazowo w roku szkolnym lub akademickim i wynosi:
    • dla uczniów szkół publicznych i niepublicznych – dwukrotność przeciętnego miesięcznego uposażenia funkcjonariusza;
    • dla słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i kolegiów pracowników służb społecznych oraz studentów szkół wyższych – trzykrotność przeciętnego miesięcznego uposażenia funkcjonariusza.
    Pomoc wypłacana będzie w dwóch równych ratach. Pierwsza rata, za okres od września do grudnia, wypłacona zostanie w terminie do dnia 30 listopada. Natomiast druga rata, za okres od stycznia do czerwca, wypłacona zostanie w terminie do dnia 30 kwietnia. Jeżeli w danym roku szkolnym lub akademickim nauka obejmuje tylko jeden semestr, pomoc zostanie przyznana i wypłacona w wysokości odpowiadającej jednej racie, w terminie odpowiednim do okresu odbywania nauki.
     
    Projekt generalnie nie przewiduje zwracania pomocy. Nakłada jednak na beneficjentów pomocy obowiązek informowania Dyrektora Generalnego o fakcie przerwania nauki przez dziecko. Dyrektor Generalny wydaje w takim przypadku decyzję o wstrzymaniu wypłaty niewypłaconych do momentu powiadomienia rat pomocy.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE