- Reklama -
niedziela, 24 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPomoc państwa dla pracodawców

    Pomoc państwa dla pracodawców

    Projekt ustawy między zawiera między innymi wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy maksymalnie do 12 miesięcy, co pozwoli pracodawcom na bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy pracowników – zależnie od zapotrzebowania na pracę w poszczególnych miesiącach. Przepisy projektu pozwolą na stosowanie przez pracodawcę różnych godzin rozpoczynania i kończenia pracy w poszczególnych dobach pracowniczych, przy czym ponowna praca w tej samej dobie nie będzie traktowana jak praca nadliczbowa oraz obniżanie pracownikom wymiaru czasu pracy i proporcjonalnie – wynagrodzenia za pracę – bez konieczności dokonywania wypowiedzeń zmieniających umowy o pracę. Należy podkreślić, że obniżenie wymiaru czasu pracy następować będzie na podstawie układu zbiorowego pracy, a gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – na podstawie porozumienia z przedstawicielami pracowników. Zaprojektowane przepisy wprowadzają możliwość ustanowienia indywidualnego rozkładu czasu pracy dla pracowników opiekujących się dziećmi w wieku do 14 lat – co pozwoli na godzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Możliwe także będzie wsparcie finansowe pracowników i pracodawców będących w przejściowych kłopotach finansowych w wyniku kryzysu.
     
    Przepisy projektu przewidują finansowanie z FGSP świadczeń – wraz ze składkami ZUS – wypłacanych pracownikom w przypadku wprowadzenia ograniczonego wymiaru czasu pracy- w wys. 70% zasiłku dla bezrobotnych oraz przestoju ekonomicznego –  w wys. 100% zasiłku dla bezrobotnych. Umożliwienie pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych w czasie wprowadzonego przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy przez pracodawcę, który utworzył fundusz szkoleniowy. Z Funduszu Pracy będą finansowane do 90% koszty szkolenia lub studiów podyplomowych i stypendia dla pracowników – w wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych. Odpisy pracodawców na fundusz szkoleniowy stanowić będą koszty działalności pracodawcy.
     
    Projekt przewiduje objęcie  bezpośrednią pomocą finansową ok. 249,5 tys. osób zatrudnionych u pracodawców znajdujących się w przejściowych trudnościach finansowych, Proponowana pomoc pozwoli na utrzymanie zatrudnienia i zapobiegnie zwolnieniom tej grupy pracowników. Bez udzielonego wsparcia liczba bezrobotnych zwiększyłaby się z odnotowanego w końcu kwietnia 2009 roku poziomu 1.720 tys. osób do ok. 1.969 tys. osób – co oznacza, że stopa bezrobocia z 11% ze stanu na koniec kwietnia br. zwiększyłaby się nawet do 12,6%.
     
    Zakładając, że wszystkie te osoby rejestrując się w urzędzie pracy nabyłyby prawo do zasiłku dla bezrobotnych, istotnie zwiększyłyby się koszty wypłaty tegoż zasiłku. Przy założeniu, że ok. 166 tys. osób nabyłoby prawo do zasiłku wypłacanego przez okres 6 miesięcy, a kolejne 83 tys. osób przez okres 12 miesięcy, koszt wypłaty zasiłków dla grupy 249,5 tys. osób wyniósłby ok. 1.101,4 mln PLN.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE