- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPomoc pieniężna dla kombatantów

    Pomoc pieniężna dla kombatantów

    Doraźna pomoc pieniężna może zostać przeznaczona na dofinansowanie kosztów leczenia wraz z leczeniem sanatoryjnym i rehabilitacyjnym itp, opieki pielęgnacyjnej, zakupu sprzętu ortopedycznego, środków pomocniczych itp., wsparcia w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych. Z kolei okresowa pomoc pieniężna może zostać przyznana kombatantom, na okres nie przekraczający 6 miesięcy. Warunkiem jest uzyskiwanie dochodu na osobę w gospodarstwie domowym osoby wnioskującej, nieprzekraczającego najniższej emerytury ogłaszanej w Monitorze Polskim przez Prezesa ZUS. Należy podkreślić, iż osoba potrzebująca pomocy może zwrócić się o nią osobiście, pocztą lub też za pośrednictwem ośrodka pomocy społecznej albo stowarzyszenia kombatanckiego.
     
    Własnoręcznie podpisany wniosek o pomoc pieniężną, z wyraźnym określeniem przeznaczenia środków pieniężnych, powinien zawierać:
    • prośbę kombatanta lub innej osoby uprawnionej o udzielenie pomocy – w przypadku zwracania się o tę pomoc za pośrednictwem stowarzyszenia niezbędna jest pisemna zgoda kombatanta na występowanie stowarzyszenia w jego imieniu;
    • stanowisko Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zawierające informacje o sytuacji rodzinnej, materialnej, pomocy udzielanej wnioskodawcy przez Ośrodek Pomocy Społecznej oraz opinię co do zasadności przyznania pomocy pieniężnej;
    • kserokopię zaświadczenia o uprawnieniach kombatanckich lub o uprawnieniach wdowy lub wdowca po kombatancie;
    • kserokopie dowodu osobistego.
     
    W przypadku braku informacji w stanowisku Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej należy załączyć dodatkowo:
    • aktualne poświadczenie dochodów własnych i osób zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym (nie starsze niż sprzed 6 miesięcy): kserokopia odcinka renty/emerytury lub wyciąg z konta bankowego (w przypadku osób samotnych – oświadczenie), zaświadczenie o dochodach, w przypadku dzieci uczących się zaświadczenie o kontynuacji nauki;
    • dokumenty dające podstawę do ustalenia stanu zdrowia, sytuacji rodzinnej i materialnej osoby zwracającej się o pomoc (np. orzeczenie o inwalidztwie (stopniu niepełnosprawności), karty szpitalne, zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność leczenia, zaświadczenie z Urzędu Gminy o stratach poniesionych w wyniku klęski żywiołowej, pożaru itp. bądź inne dokumenty potwierdzające zdarzenie lub trudną sytuację.
    Dodatkowo osoba ubiegająca się o dofinansowanie do zrealizowanego zakupu sprzętu ortopedycznego, środków pomocniczych, odpłatnego leczenia operacyjnego itp. powinna załączyć do wniosku imienną fakturę VAT za zakupiony sprzęt (wykonaną usługę).
    Natomiast osoba ubiegająca się o dofinansowanie do planowanego zakupu, odpłatnego leczenia itp. powinna załączyć fakturę Pro Forma (kosztorys) oraz zlecenie lekarskie bądź zaświadczenie lekarskie wskazujące na konieczność zaopatrzenia lub podjęcia leczenia.
     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE