Po posiedzeniu Rady Ministrów premier Donald Tusk uwypuklił, że szukano takich zmian w przepisach, które ułatwią działanie policji i wymiarowi sprawiedliwości zawsze wtedy kiedy będzie dochodziło do wykroczeń lub przestępstw. Premier zaznaczył, że państwo bardzo precyzyjnie powinno wyłapywać tych, którzy są stadionowymi przestępcami, po to aby wszyscy pozostali mogli bez przeszkód dopingować swoją drużynę.
Nowe przepisy wprowadzają zasadę, która umożliwi w trybie administracyjnym karanie osób, które naruszają prawo w czasie imprezy sportowej. Takie rozwiązanie zwiększy również nieuchronność kary oraz jej szybkość. Chodzi o to, aby w postępowaniu mandatowym tak jak jest to na przykład przy wykroczeniach drogowych, ukarać grzywną w wysokości 2 tys. zł. Grzywna w takiej wysokości będzie mogła być nałożona za takie wykroczenia jak na przykład: przebywanie w innym sektorze niż jest to wskazane na bilecie, niewykonanie polecenia służb porządkowych wydanego na podstawie ustawy lub regulaminu, przebywanie w miejscu nie przeznaczonym dla publiczności, niewykonanie polecenia policji lub żandarmerii na imprezie masowej, uniemożliwienie rozpoznania osoby tj. celowe zakrywanie twarzy w trakcie popełnienia wykroczenia lub przestępstwa, wnoszenie lub posiadanie na imprezie masowej alkoholu wbrew przepisom.
Za posiadanie noża, maczety lub innego niebezpiecznego narzędzia w miejscu publicznym policja w momencie zatrzymania będzie mogła nałożyć mandat w wysokości nie mniejszej niż 3 tys. zł. W takiej sytuacji grozi także kara ograniczenia wolności albo areszt i przepadek przedmiotów. Z ograniczeniem wolności będziemy mieli także do czynienia w razie odmowy lub niemożność zapłacenia grzywny. W przypadku osób, które nie przyjmą mandatu, sprawa zostanie skierowana do sądu. Jeśli sąd udowodni winę, to osoba zostanie skazana na karę nie niższą niż wręczony mandat. Mandatami będzie karane również wtargniecie na murawę, przekroczenie linii wyznaczającej strefy bezpieczeństwa, naruszenie nietykalności służb porządkowych, policji, stewardów.
W trakcie konferencji premier podkreślił, że zgodnie z nowymi rozwiązaniami w razie braku bezpieczeństwa na stadionie to wojewoda na wniosek policji będzie miał prawo zamknąć stadion. Szef rządu zaznaczył również, że wojewoda lub osoba przez niego upoważniona będzie miała możliwość przerwania imprezy masowej, w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa, szczególnie dotyczy to meczów piłki nożnej. Ponadto, premier upoważnił również ministra sportu do wnikliwej oceny stanu przygotowania stadionów przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych pod kątem obowiązkowego wprowadzenia monitoringu. Te kluby oraz stadiony, które nie będą objęte systemem nie zostaną dopuszczone do rozgrywek. Nie wykluczył także możliwości udzielenia pomocy finansowej w tworzeniu sieci monitoringu na stadionach.
Projekt ustawy przewiduje również przywrócenie możliwości sprzedaży niskoprocentowych alkoholi (do 3,5% ) na stadionach. Podjęta została decyzja o powrocie policji na stadiony. Liczba funkcjonariuszy będzie zależeć od stopnia zagrożenia. Interwencja będzie oznaczała, zgodnie z przepisami ustawy, przerwanie imprezy masowej bez możliwości jej wznowienia. Premier podkreślił, że jeśli miałaby miejsce burda na stadionie policja będzie działała, wojewoda przerwie imprezę, która nie zostanie wznowiona.