- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPorada Prawna: czy rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej może przyznać podwyżkę wynagrodzenia prezesowi...

    Porada Prawna: czy rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej może przyznać podwyżkę wynagrodzenia prezesowi spółdzielni?

    W opisie stanu faktycznego brak jest informacji dotyczącej podstawy prawnej ustalania wynagrodzenia, stąd założone zostało, że wynagrodzenie to wynika z umowy o pracę zawartej pomiędzy spółdzielnią a członkiem zarządu. Zgodnie z art. 52 § 1 Prawa spółdzielczego, z członkami zarządu zatrudnianymi w spółdzielni rada spółdzielni nawiązuje stosunek pracy – w zależności od powierzonego stanowiska – na podstawie umowy o pracę albo powołania (art. 68 Kodeksu pracy). Nie dotyczy to spółdzielni pracy, w których zatrudnienie członków następuje, bez względu na stanowisko, na podstawie spółdzielczej umowy o pracę, oraz tych spółdzielni produkcji rolnej, w których podstawą świadczenia pracy przez członków jest stosunek członkostwa.

    Ponadto w myśl art. 46 § 1 pkt. 8 Prawa spółdzielczego do zakresu działania rady nadzorczej spółdzielni należy podejmowanie uchwał w sprawach czynności prawnych dokonywanych między spółdzielnią a członkiem zarządu lub dokonywanych przez spółdzielnię w interesie członka zarządu oraz reprezentowanie spółdzielni przy tych czynnościach. Z przepisów tych wynika kompetencja Rady Nadzorczej do zarówno nawiązania stosunku prawnego pomiędzy spółdzielnią a członkiem zarządu, a także ustalenia wysokości wynagrodzenia członka zarządu. W tym zakresie rada nadzorcza spółdzielni (z uwzględnieniem odpowiednich przepisów prawa np. Kodeksu pracy) może dokonywać także zmiany istniejącego pomiędzy spółdzielnią a członkiem zarządu stosunku prawnego w tym w zakresie zmiany wynagrodzenia. Ograniczenia w tym zakresie może ustanawiać jednak statut spółdzielni, który albo wprost będzie takie ograniczenia wprowadzał lub może upoważniać radę nadzorczą do wprowadzenia regulaminu wynagradzania, który może wprowadzać ograniczenia w zakresie ustalenia wynagrodzenia dla członka spółdzielni. W takim wypadku rada nadzorcza będzie mogła się poruszać jedynie w obrębie zasad ustalania wynagrodzenia określonych przez statut spółdzielni lub przez regulamin wynagradzania uchwalony na podstawie statutu. W pozostałym zakresie rada nadzorcza posiada dużą swobodę w ustaleniu wynagrodzenia członków zarządu spółdzielni, co umożliwia także podwyższanie wynagrodzenia lub przyznawanie dodatkowych świadczeń w postaci nagród czy premii.

    Jarosław Olejarz
    Radca prawny

    Podstawa prawna:
    [52 § 1 Prawa spółdzielczego]
    [art. 46 § 1 pkt. 8 Prawa spółdzielczego]
    [art. 68 Kodeksu pracy]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE