Spis treści
Do czego uprawnia nas posiadanie prawa jazdy kategorii B?
Prawo jazdy kategorii B uprawnia nas do prowadzenia przede wszystkim pojazdów samochodowych. Dodatkowo, możemy również holować przyczepę pozbawioną hamulca najazdowego o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 750 kg, przy czym należy pamiętać, że tutaj łączna masa zestawu nie może przekraczać 4,25 tony. Wraz z nowelizacją kodeksu o ruchu drogowym, posiadacze prawa jazdy kategorii B bez uzyskiwania żadnych dodatkowych uprawnień, mogą również poruszać się motocyklami napędzanymi silnikami o pojemności skokowej do 125 ccm. Warto zaznaczyć, że w tej grupie mieszczą się zarówno większe skutery, jak i tzw. budżetowe motocykle. Prawo jazdy kategorii B uprawnia nas również m.in. do prowadzenia pojazdów takich jak quady.
Posiadacze prawa jazdy kategorii B uzyskają uprawnienia kierowania innymi pojazdami
Ustawa wprowadza zmiany, zgodnie z którymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy kategorii B będzie uprawniało jego posiadacza do kierowania także motocyklem trójkołowym, pod warunkiem posiadania prawa jazdy tej kategorii od co najmniej 3 lat. Dotychczas uprawnienie do kierowania każdym typem motocykla trójkołowego przysługiwało wyłącznie posiadaczowi prawa jazdy kategorii A (upoważniającego do prowadzenia motocykla), pod warunkiem ukończenia przez kierującego 21 roku życia).
Nowe prawo ukłonem w stronę osób niepełnosprawnych
Warto zaznaczyć, że zmiana rozszerzająca uprawnienie do prowadzenia motocykli trójkołowych dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B (o ile posiadacz ma to prawo jazdy od 3 lat) uzasadniona jest uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Niektóre rodzaje niepełnosprawności wykluczają bowiem odbycie egzaminu na prawo jazdy kategorii A, pozwalając jednak na uzyskanie prawa jazdy kategorii B.
Źródło:
Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami.
Oficjalna strona Prezydenta RP.