Jeżeli małżonkowie albo jeden z małżonków dojdzie do wniosku, że nie chce dalej pozostawać w związku małżeńskim, i że zaistniał trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego może wystąpić do sądu z powództwem. Sad może orzec o rozwodzie:
-
bez orzekania o winie,
-
rozwód z winy obu stron,
-
rozwód z winy pozwanego,
-
rozwód z winy powoda,
-
rozwód z przyczyn niezawinionych istniejących po stronie pozwanego lub powoda.
Właściwym do rozpoznania spraw o rozwód jest sąd okręgowy ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, jeżeli chociaż jedno z nich nadal tam (w tym samym okręgu) zamieszkuje (art. 17 k.p.c. i art. 41 k.p.c.). Koszty wpisu – opłaty stałej w kwocie 600 zł obciążają powoda.
Jeżeli sytuacja materialna powoda jest na tyle trudna, że nie jest on w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego siebie i rodziny ponieść kosztów sądowych, może złożyć wniosek o zwolnienie go od ich ponoszenia (art. 113 § 1 k.p.c.). Taki wniosek może być złożony w każdym czasie (przy wnoszeniu pozwu jak i po jego wniesieniu). Aby sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych, niezbędne jest załączenie do wniosku dokumentów potwierdzających sytuację rodzinną i majątkową powoda.
Pozew pod rygorem zwrotu musi zostać złożony w 2 egzemplarzach (przedłożenie tylko jednego egzemplarza pozwu jest brakiem formalnym wymagającym uzupełnienia – a w przypadku nie nadesłania we wskazanym terminie sąd zwraca pozew, pozostawiając go bez rozpoznania). Jeden egzemplarz pozwu pozostaje w aktach sprawy, drugi jest przez sąd doręczany stronie przeciwnej.
Niezbędne jest dołączenie do pozwu o rozwód załączników w postaci:
-
odpisu skróconego aktu małżeństwa (najlepiej nowo wydanego),
-
odpisów skróconych aktów urodzenia małoletnich dzieci (jeżeli z małżeństwa pochodzą małoletnie dzieci).,
-
zaświadczenia o dochodach,
-
innych zaświadczeń i dokumentów, np. o stanie zdrowia, o składnikach i wartości majątku wspólnego.
Należy pamiętać, że pozew rozwodowy musi być podpisany, gdyż brak podpisu jest również brakiem formalnym i wywołuje skutek wezwania do uzupełnienia braków formalnych – pod rygorem zwrotu pozwu.
Jarosław Olejarz
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl