Niemożność pojednania małżonków skutkuje wyznaczeniem rozprawy, prowadzonej w składzie trzyosobowym (przewodniczący – sędzia zawodowy i dwóch ławników). Celem postępowania w sprawie o rozwód jest przeprowadzenie postępowania dowodowego, w zakresie wniosków składanych przez strony oraz dopuszczonych przez sąd z urzędu, jeżeli zachodzi konieczność wyjaśnienia sytuacji wychowawczej i bytowej małoletnich dzieci stron. W każdej sprawie o rozwód sąd zarządza przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron.
Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego (w tym po przesłuchaniu stron) sąd zamyka rozprawę i ogłoszenie wyrok (w wyjątkowych wypadkach, gdy sprawa jest skomplikowana, może nastąpić odroczenie ogłoszenia wyroku do dwóch tygodni).
W przypadku gdy pozwany bez usprawiedliwienia nie stawia się na rozprawę i nie złożył pisma procesowego z wyrażeniem swojego stanowiska, sąd może wydać (po przeprowadzeniu postępowania dowodowego) wyrok zaocznego. Sąd uzasadnia wyrok zaoczny z urzędu i odpis wyroku wraz z pisemnym uzasadnieniem doręcza obu stronom. Każdej ze stron przysługuje prawo wniesienia środka zaskarżenia od wydanego wyroku zaocznego w postaci:
Jarosław Olejarz
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl