Postępowanie rozwodowe musi rozstrzygnąć kilka ważnych kwestii dotyczących rodziny. W trakcie procesu, z urzędu lub na wniosek strony, sąd może wydać postanowienie zabezpieczające (zarządzenie tymczasowe) w zakresie:
-
obowiązku małżonków przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny,
-
sposobu roztoczenia pieczy nad wspólnymi małoletnimi dziećmi,
-
tylko na wniosek jednego z małżonków – także o zakresie i sposobie korzystania z mieszkania oraz o wydaniu małżonkowi opuszczającemu mieszkanie potrzebnych mu przedmiotów (art. 443 § 1 k.p.c.).
Wniosek o zabezpieczenie powództwa składa się ustnie do protokołu w trakcie rozprawy, bądź pisemnie w dwóch egzemplarzach z dołączeniem właściwych dokumentów (np. zaświadczenie o zarobkach, jeżeli żądanie dotyczy alimentów lub zaspokojenia potrzeb rodziny) i osobistym podpisaniem wniosku. Wniosek taki może złożyć każdy z małżonków (stron postępowania). Wniosek w zakresie alimentów i zaspokojenia potrzeb rodziny sąd może rozpoznać na posiedzeniu niejawny, pozostałe wnioski są rozpoznawane tylko po przeprowadzeniu rozprawy.
Wydane postanowienie zabezpieczające posiada klauzulę natychmiastowej wykonalności, chociaż przysługuje od niego prawo złożenia zażalenia. Postanowienie po opatrzeniu go klauzulą wykonalności, staje się tytułem wykonawczym, który pozwala na prowadzenie egzekucji dla wymuszenia jego realizacji.
Jarosław Olejarz
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl