Naczelny Sąd Administracyjny postępowanie zażaleniowe umorzył i zwrócił M.P. połowę uiszczonego wpisu od zażalenia. Stwierdził przy tym, iż:
Stosownie do art. 60 w związku z art. 197 § 2 w związku z art. 193 p.p.s.a., strona może cofnąć zażalenie przed wydaniem rozstrzygnięcia przez sąd w tym zakresie. Składając takie oświadczenie strona odwołująca się daje wyraz temu, iż rezygnuje z realizacji prawa do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia przedmiotu zażalenia. Skuteczne cofnięcia zażalenia powoduje zakończenie postępowania zażaleniowego i skutkuje wydaniem przez sąd postanowienia o umorzeniu postępowania, stosownie do art. 161 § 1 pkt 1 u.p.p.s.a. Ustawodawca przyjął tym samym, że nie tylko wszczęcie postępowania zażaleniowego ale również i jego zakończenie jest w tym wypadku uzależnione, zgodnie z zasadą dyspozycyjności, od woli strony wnoszącej zażalenie.
Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 października 2008 roku, sygn. akt II FZ 418/08
Zgodnie z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270) – do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Natomiast w myśl art. 193 u.p.p.s.a., jeżeli nie ma szczególnych przepisów postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, do postępowania tego stosuje się odpowiednio przepisy postępowania przed wojewódzkim sądem administracyjnym. W tej sytuacji należy odwołać się do przepisów regulujących postępowanie przed wojewódzkim sądem administracyjnym, to jest art. 60 i art. 161 § 1 pkt 1 u.p.p.s.a.
Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że w rozpoznawanej sprawie nie występują okoliczności niedopuszczalności cofnięcia skargi kasacyjnej, o których mowa w art. 60 w zw. z art. 193 powołanej ustawy. Cofnięcie zażalenia należało zatem uznać za skuteczne. Na zakres czynności podejmowanych w trakcie postępowania sądowadministracyjnego składa się także przyznanie stronie uprawnienia do cofnięcia wniesionego zażalenia. Stosownie bowiem do art. 60 w związku z art. 197 § 2 w związku z art. 193 u.p.p.s.a., strona może cofnąć zażalenie przed wydaniem rozstrzygnięcia przez sąd w tym zakresie. Składając takie oświadczenie strona odwołująca się daje wyraz temu, iż rezygnuje z realizacji prawa do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia przedmiotu zażalenia. Skuteczne cofnięcie zażalenia powoduje bowiem zakończenie postępowania zażaleniowego i skutkuje wydaniem przez sąd postanowienia o umorzeniu postępowania, stosownie do art. 161 § 1 pkt 1 u.p.p.s.a. Ustawodawca przyjął tym samym, że nie tylko wszczęcie postępowania zażaleniowego ale również i jego zakończenie jest w tym wypadku uzależnione zgodnie z zasadą dyspozycyjności, od woli strony wnoszącej zażalenie.