Spis treści
Nowa forma placówki
Nowa forma placówki umożliwi świadczenie usług opiekuńczych osobom wymagającym częściowej (nie całodobowej) pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych i opieki higienicznej. Schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi będą zapewniały im tymczasowe schronienie wraz z usługami opiekuńczymi oraz usługami ukierunkowanymi na wzmacnianie aktywności społecznej – w miarę możliwości pomagając w wyjściu z bezdomności i uzyskaniu samodzielności życiowej.
Pomoc dla osób oczekujących na umieszczenie w domu pomocy społecznej
W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszczono przyznanie tymczasowego schronienia w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, osobom bezdomnym, które mają decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej – na okres oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej, nie dłużej jednak niż 4 miesiące.
Usprawnienie procesu udzielania pomocy osobie bezdomnej w miejscu jej pobytu
Projekt przewiduje również usprawnienie procesu udzielania pomocy osobie bezdomnej w miejscu jej pobytu. W przypadkach szczególnie uzasadnionych sytuacją osobistą osoby ubiegającej się o schronienie – w sprawach niecierpiących zwłoki, np. w trakcie mrozów zagrażających życiu osób bezdomnych – nie będzie już konieczne wcześniejsze podpisanie przez osobę bezdomną kontraktu socjalnego.
Nowe zasady rejestru placówek
Zmieniono formułę rejestru placówek na rejestr miejsc udzielenia tymczasowego schronienia. Dotychczasowa forma budziła wątpliwości zgłaszane przez wojewodów i organizacje pozarządowe. Zgodnie z projektem, prowadzenie przez wojewodę rejestru miejsc udzielenia tymczasowego schronienia w schroniskach dla osób bezdomnych, schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, noclegowniach i ogrzewalniach – ma zapewnić maksymalny dostęp do informacji o miejscach tymczasowego schronienia dla osób bezdomnych i wszystkich potrzebujących takiego wsparcia. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, zadaniem własnym gminy (o charakterze obowiązkowym) jest udzielenie tymczasowego schronienia – w związku z tym, to gmina zgłasza do rejestru wojewody miejsca tymczasowego schronienia w poszczególnych formach placówek.
Zmiany dla podmiotów prowadzących placówki dla osób bezdomnych
Projekt zakłada wydłużenie terminu dostosowywania się do nowych standardów ogrzewalni, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych – do 31 grudnia 2020 r.
Wejście w życie nowych przepisów
Zaproponowano, aby nowe prawo weszło w życie po 30 dniach od daty publikacji w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów dotyczących prowadzonych przez wojewodów rejestrów miejsc udzielania przez gminy tymczasowego schronienia, które zaczną obowiązywać po 3 miesiącach od ogłoszenia.
Podstawa prawna:
Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej wraz z uzasadnieniem.