Wielu przedsiębiorców ma obecnie kłopoty z odzyskiwaniem długów od nierzetelnych kontrahentów. Uchylanie się od płatności przez nieuczciwego dłużnika stwarza ryzyko utraty stabilności i płynności finansowej przez firmę.Jeśli podjęte polubowne sposoby windykacji nie odniosą skutku, przedsiębiorca powinien wstąpić na drogę sądową. Dochodzenie roszczeń z nieopłaconej faktury nie jest prostą sprawą, bywa długie i kosztowne, jednak w niektórych przypadkach jest niezbędne, aby odzyskać należność od nieuczciwego kontrahenta.
Postępowanie sądowe rozpoczyna pozew o zapłatę należności. Jego treść ma istotny wpływ na powodzenie sprawy i ostatecznie na odzyskanie dochodzonej należności.
Czym jest pozew i co powinien zawierać?
Pozew to pismo procesowe, prowadzące do wszczęcia postępowania sądowego w procesie cywilnym.
Ustawa z dnia 24 listopada 1964 roku kodeks postępowania cywilnego określa w art. 126 jakie wymogi formalne powinno spełniać pismo procesowe. Zatem pozew jako pismo procesowe powinien spełniać następujące warunki:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane – pozew wnosi się do sądu, właściwego miejscowo dla pozwanego przedsiębiorcy- przeważnie właściwość miejscową sądu określa miejsce zamieszkania pozwanego, bądź jego siedziby (właściwość ogólna). Właściwym uznać się może również sąd, w którego okręgu znajduje się zakład główny lub oddział, jeżeli roszczenie pozostaje w związku z działalnością tego zakładu lub oddziału. Wyjątkiem są jednak sytuacje, w których strony w zawartej umowie, umówiły się inaczej. Pozew może zostać także złożony do sądu właściwego miejscowo, ze względu na miejsce wykonania umowy. W przypadku gdy wartość przedmiotu sporu przekracza 75 tys. zł, wówczas składa się pozew do sądu okręgowego – również właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego. Gdy miejsce zamieszkania dłużnika jest powodowi nieznane, może on złożyć pozew do sądu (rejonowego lub okręgowego – w zależności od wartości przedmiotu sporu) właściwego dla miejsca swojego zamieszkania,
- imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
- oznaczenie rodzaju pisma, czyli zatytułowanie go jako pozew,
- osnowę wniosku lub oświadczenia – osnowa to zasadnicza część pisma procesowego, w której strona wyraża swoje żądanie,
- w przypadku, gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów. W uzasadnieniu przedsiębiorca wskazuje, dlaczego zdecydował się podjąć kroki sądowe,
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
- wymienienie załączników – to wszystkie dokumenty, na które powód powołał się w uzasadnieniu pozwu. Należy pamiętać, że wszystkie załączniki powinny być poświadczone za zgodność z oryginałem.
W związku z tym, że pozew o zapłatę to przeważnie pierwsze pismo w sprawie, które inicjuje postępowanie sądowe powinien ponadto zawierać:
- oznaczenie przedmiotu sporu – aby skutecznie wnieść pozew o zapłatę konieczne jest prawidłowe określenie wartości przedmiotu sporu (WPS) – jest to kwota należna powodowi, czyli wartość roszczenia głównego przysługującego mu od dłużnika. WPS podaje się w złotówkach, zaokrąglając ją w górę do pełnego złotego. Do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego. Całe roszczenie dochodzone pozwem może się natomiast składać z roszczenia głównego oraz innych należności ubocznych (m.in. odsetek),
- oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron albo w przypadku, gdy strona jest przedsiębiorcą wpisanym do CEiDG– adres do korespondencji wpisany do CEiDG,
- oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron,
- numer PESEL lub NIP lub numer w KRS, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji,
Dodatkowo art. 187 k.p.c. stanowi, że pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego, a nadto zawierać niezbędne elementy takie jak:
- · dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu,
- · oznaczenie daty wymagalności roszczenia w sprawach o zasądzenie roszczenia,
- · wskazanie faktów, na których powód opiera swoje żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu,
- · informację czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu (jest nim np. skierowane do pozwanego przedsądowego wezwania do zapłaty), a w przypadku, gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich zaniechania.
Pozew może także zawierać wnioski o:zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda oraz wnioski służące do przygotowania rozprawy, a w szczególności wnioski o:wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków i biegłych;dokonanie oględzin;polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu, a potrzebnego do przeprowadzenia dowodu, lub przedmiotu oględzin;zażądanie dowodów znajdujących się w sądach, urzędach lub u osób trzecich, wraz z uprawdopodobnieniem, że strona sama nie może ich uzyskać.
Co do zasady, pozew o zapłatę należności składa się w dwóch egzemplarzach – jeden przeznaczony jest dla sądu, drugi – dla osoby pozwanej. Trzeci egzemplarz powód może zostawić dla siebie. Należy pamiętać, że w takiej samej ilości należy złożyć wszystkie załączniki.Nie ma obowiązku uwzględniania daty sporządzenia pozwu, bowiem istotna jest data wpłynięcia dokumentu do sądu lub nadania go na poczcie.
Czy napisać pozew samodzielnie?
Podsumowując, przedsiębiorca, który ma problem z odzyskaniem należności z niezapłaconej przez kontrahenta faktury, jeśli droga polubownego załatwienia sprawy nie odniesie skutku, może spróbować samodzielnie sporządzić pozew do sądu. Jeśli posiada się wiedzę na temat podstawowych przepisów i potrafi się je zastosować nie jest to trudne. Jednak, aby być pewnym, że pozew będzie przygotowany zgodnie z przepisami, najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie go przez doświadczonego prawnika, który rozpatrzy wszelkie ewentualności mogące mieć wpływ na wynik sprawy.Warto zatem skorzystać z pomocy profesjonalistów np. takich którzy prowadzą sprawy poprzez platformę windykacji internetowej Vibil, dostępną również pod adresem dzięki którym możesz mieć pewność, że pozew będzie odpowiednio przygotowany i że cała sprawa nie opóźni się ze względu na uchybienia formalne lub merytoryczne w pozwie.
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny