- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPozwolenie na budowę już nie będzie ci potrzebne!

    Pozwolenie na budowę już nie będzie ci potrzebne!

    Zamiast pozwolenia na budowę zgłoszenie

    Nowelizacja ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw została uchwalona przez sejm 20 lutego 2015 r., zaś prezydent podpisał ją 16 marca 2015 roku. Nowe przepisy mają na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego poprzez między innymi zniesienie wymogu uzyskiwania pozwolenia na budowę lub przebudowę wolnostojącego domu jednorodzinnego. Chodzi tu o inwestycje, które nie oddziałują na sąsiednią nieruchomość. Zgodnie z nowelizacją, zamiast pozwolenia konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy wraz z m.in. projektem budowlanym. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu do zgłoszenia.

    A co z oświadczeniami o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych?

    Nowe przepisy przewidują też, że do projektu budowlanego nie będzie już trzeba dołączać oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych. Ponadto, w myśl nowelizacji, w przypadku wystąpienia braków formalnych we wniosku o pozwolenie na budowę, urzędnicy będą musieli w ciągu 14 dni od złożenia wniosku wezwać inwestora do ich uzupełnienia. Dotychczas nie było wyznaczonego terminu.

    Kiedy jeszcze zgłoszenie będzie wystarczające?

    Zgłoszenie będzie wystarczające także w przypadku takich inwestycji jak np. garaże wolnostojące oraz przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) do 35 m2, parterowe domki letniskowe do 35 m2, szamba do 10 m3, przydomowe baseny i oczka wodne do 50 m2. Ponadto zgłoszenie ma w określonych przypadkach zastąpić nie tylko dotychczasowe pozwolenie na budowę, ale też pozwolenie na użytkowanie. Zdaniem ustawodawcy rozwiązanie to skróci czas oczekiwania na rozpoczęcie korzystania z obiektów. Będzie to dotyczyć m.in.: warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych, garaży na maksymalnie pięć stanowisk, obiektów magazynowych, budynków kolejowych, a także placów składowych, postojowych i parkingów oraz stawów rybnych.

    Pozwolenie na życzenie inwestora

    Ustawa pozostawia inwestorowi możliwość budowy lub przebudowy wolnostojącego domu jednorodzinnego w trybie pozwolenia na budowę, jeśli uzna on, że jest to dla niego korzystniejsze. W przypadku wyboru takiego wariantu, jeśli inwestor będzie jedyną stroną postępowania, roboty budowlane będzie można rozpocząć bez oczekiwania na uprawomocnienie decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę. Dzięki temu inwestor zyska co najmniej 14 dni.

    Podstawa prawna:
    Art. 22, art. 25, art. 28, art. 29, art. 30, art. 33, art. 35 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.- Prawo budowlane (T.j. Dz.U.2013.1409)

    Źródło:
    W artykule wykorzystano także informacje dotyczące 95 posiedzenie Sejmu, dostępne pod adresem www.sejm.gov.pl.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE