Tygodniowy wypoczynek trzyosobowej rodziny nad Bałtykiem to wydatek rzędu 3000 PLN. Zagraniczne wczasy last minut dla jednej osoby, z wymianą złotówek na walutę kraju do którego jedziemy to ok. 1500 PLN. Koszt kolonii w górach lub nad morzem i kieszonkowe dla dziecka wynosi z kolei ponad 1600 PLN. Wakacje to okres, w którym nasz domowy budżet może zostać dość mocno nadwyrężony. Jeśli dla poprawy sytuacji finansowej planujemy po urlopie zaciągnąć pożyczkę gotówkową pamiętajmy o następujących zasadach.
Krok 1: Analiza sytuacji
Dokładnie przeanalizujmy naszą sytuację finansową i odpowiedzmy sobie na proste pytanie: Czy będziemy w stanie spłacić kwotę pożyczki wraz ze wszystkimi dodatkowymi kosztami? Musimy bowiem pamiętać, że pobranej przez nas gotówce towarzyszą standardowe koszty operacyjne (koszt przygotowawczy oraz koszty związane z obsługą w domu) i odsetki.
Jak wylicza Jadwiga Chmielewska, przedstawiciel klienta w firmie Marka S.A dodatkowy koszt w przypadku pożyczki w wysokości 300 PLN, udzielonej na okres 8 tygodni wynosi 86,16 PLN. – Na dany koszt składa się opłata przygotowawcza w wysokości 15 PLN, opłata za obsługę w domu klienta równa 65,70 PLN oraz kwota 5,46 PLN, stanowiąca koszt oprocentowania.
Krok 2: Sprawdź firmę
Jeśli zdecydujemy się na szybką pożyczkę gotówkową, przy wyborze instytucji finansowej kierujmy się rozwagą. Wystrzegajmy się firm, o których wcześniej nie słyszeliśmy. Zróbmy wywiad wśród rodziny i znajomych. Być może ktoś będzie mógł polecić nam sprawdzoną i solidną spółkę.
Jeżeli natomiast rozpoczniemy poszukiwania na własną rękę, sprawdźmy jak długo wybrana przez nas firma działa na rynku, czy przynależy do jakichś znanych organizacji finansowych lub czy posiada certyfikaty potwierdzające jej profesjonalizm (np. certyfikat „Rzetelna Firma” wydawany przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. przedsiębiorstwom, których działania cechuje transparentność i rzetelność płatnicza). To wszystko jest bowiem wyznacznikiem rzetelności instytucji finansowej.
Krok 3: Pytaj przedstawiciela
Gdy wybierzemy już firmę pożyczkową pamiętajmy, że jej pracownik powinien udzielić nam wszelkich niezbędnych informacji i wskazówek. Możemy zapytać go o przebieg procesu pożyczkowego, wysokość odsetek i innych dodatkowych opłat oraz częstotliwość spłaty rat. Mamy też prawo poprosić o kontakt telefoniczny do osoby, która odpowiada za nasz proces pożyczkowy. Firmy parabankowe, tak jak i inne instytucje finansowe dedykują swoim klientom personalnych przedstawicieli, którzy w przeciwieństwie do banków, czy ubezpieczycieli są ze swoimi pożyczkobiorcami w stałym kontakcie.
– W naszej firmie przedstawiciele kontaktują się ze swoimi klientami nieustannie, przez cały okres trwania umowy są również dostępni mailowo i telefonicznie. To zdecydowanie usprawnia naszą pracę i jest korzystne dla klientów. Nie muszą oni bowiem pamiętać o terminie spłaty kolejnych rat. Przedstawiciel w odpowiednim czasie sam ich o tym poinformuje – wyjaśnia Piotr Bołtuć, wiceprezes Marka S.A.
Krok 4: Umowa bez tajemnic
Podpisując umowę pożyczkową dokładnie przeanalizujmy jej treść. Dokument ten zawiera szczegółowe informacje dotyczące zaciąganej kwoty oraz wszelkich pozostałych kosztów. W sprawach związanych z naszymi finansami nigdy nie działajmy pod presją czasu. Szczególną uwagę zwracajmy na wszelkie punkty zapisane drobnym druczkiem. Wbrew pozorom mają one duże znaczenie.
Krok 5: Raty pod kontrolą
Przedstawiciel firmy pożyczkowej, analizując nasze oczekiwania i możliwości finansowe dobierze taką pożyczkę, która pomoże nam zrealizować bieżące potrzeby, nie obciążając zanadto naszego domowego budżetu. Zobowiązanie rozłożone na klika, bądź kilkanaście rat jest bowiem wygodne do spłaty. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie zdołamy uiścić wszystkich opłat w wyznaczonym terminie, możemy skorzystać z dodatkowych opcji oferowanych przez wybrane instytucje finansowe – np. refinansowania pożyczki.
– Refinansowanie jest rodzajem wznowienia. Oznacza zaciągnięcie kolejnej pożyczki, dzięki której w tym samym tygodniu możliwa jest spłata poprzedniego zobowiązania. Jest to o tyle korzystne dla klienta, ponieważ nie jest on obciążony dodatkowymi ratami – wyjaśnia Jadwiga Chmielewska z firmy Marka S.A.
Rozluźnieni po wakacyjnym urlopie, zaciągając pochopnie pożyczkę gotówkową, możemy wpaść w finansową pułapkę. Dlatego tak ważny jest wybór instytucji posiadającej sformalizowane zasady działania. Powakacyjna pożyczka nie zawsze musi być zbyt dużym obciążeniem. Przemyślana i dobrze dobrana do naszych możliwości finansowych kwota może natomiast szybko i skutecznie uzdrowić nadwyrężone urlopem finanse.