- Reklama -
czwartek, 28 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPracownica ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego...

    Pracownica ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego…

    Pamiętajmy, że co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania ustawowego okresu urlopowego. Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo oczywiście zrezygnować z pozostałej części tego urlopu – w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

    Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego zostało wprowadzone przez art. 1821 KP. Zgodnie z tym przepisem, pracownica ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

    • do 6 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
    • do 8 tygodni- w przypadkach urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

    Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Pamiętajmy, że dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

    Pracownica uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy; w takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. W takiej sytuacji podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy, w którym pracownica wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

    Ciekawostką jest to, że prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego może przysługiwać w niektórych sytuacjach także ojcu narodzonego dziecka. Będzie miało to miejsce, gdy niewykorzystana części urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka zostanie udzielona pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko na jego pisemny wniosek. Prawo do dodatkowego urlopu dla ojca powstanie także w razie wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez pracownicę. W tym drugim przypadku pracownik-ojciec wychowujący dziecko wskazuje we wniosku urlopowym termin zakończenia urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

    Na zakończenie bardzo ważna informacja- skorzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze odpowiednio do 6 lub do 8 tygodni będzie możliwe dopiero od stycznia 2014 r. W obecnym roku wymiar ten wynosi do 4 lub do 6 tygodni. Zgodnie z treścią art. 13 ustawy zmieniającej Kodeks pracy osoby, które będą korzystać z omawianego urlopu 1 stycznia 2012 r. oraz 1 stycznia 2014 r., nabędą prawo do podwyższenia tego wymiaru o różnicę między wymiarem z roku 2012 albo 2014 a dotychczasowym wymiarem dodatkowego urlopu.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE