Spis treści
Cięcia na szczeblu samorządowym
Spadające słupki w sondażach sprawiły, że partia rządząca zdecydowała się pokazać obywatelom czym jest tanie państwo i w tym celu obciąć uposażenia pracownikom samorządowym. Trudno oprzeć się wrażeniu, że tuż przed zbliżającymi się wyborami rząd chce pokazać Polakom, że liczy się z ich opinią, z tą małą różnicą, że ciecia uposażeń obejmują nie rząd, ale posłów, senatorów i pracowników samorządowych. Czy za premię dla Ministrów zapłacą wszyscy, tylko nie szefowie ministerstw?
Obniżenie wynagrodzeń
Rozporządzenie zakłada, że wynagrodzenia pracowników samorządowych zostaną obniżone o 20%. Regulacja ta jest pokłosiem uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów. Rozporządzanie przewiduje obniżenie – średnio o 20 proc. – minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania.
W rozporządzeniu wprowadzono także rozwiązania dotyczące m.in.: doprecyzowania przepisów odnoszących się do wynagrodzenia prowizyjnego; wypłacania dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej; przeredagowania i uporządkowania tabel stanowisk.
Wejście w życie nowych przepisów
Nowe regulacje zaczną obowiązywać jeszcze przed wyborami. Rozporządzenie wchodzi w życie 19 maja 2018 r., natomiast obniżenie wynagrodzeń osób zarządzających będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 r.
Źródło:
Rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych