- Reklama -
niedziela, 24 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPracowniku, 8 czerwca będziesz miał wolne

    Pracowniku, 8 czerwca będziesz miał wolne

    Zgodnie z treścią art. 1519a Kodeksu pracy, praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Ta zasada obowiązuje także, jeżeli święto przypada w niedzielę. Pamiętajmy jednak, że praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

    8 czerwca przypada w tym roku w niedzielę, stąd też zdecydowana większość sklepów będzie wówczas nieczynna. Nie wszystkie sklepy muszą być jednak pozamykane, prawo dopuszcza bowiem możliwość prowadzenia w takim dniu tego rodzaju działalności pod warunkiem jednak, że sprzedawać będzie sam właściciel lub osoba pracująca na podstawie umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Z powyższego wynika, że wolnym dniem od pracy będą mogli cieszyć się wyłącznie pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę (niezależnie od wymiaru etatu) – to ich bowiem chronią przepisy Kodeksu pracy. Pracodawca nie może odmówić zatrudnionemu dnia wolnego od pracy w omawianym przypadku, stanowi to bowiem poważne naruszenie nie tylko praw pracowniczych ale przede wszystkim przepisów Kodeksu pracy. Z drugiej strony, osoby pracujące na tzw. śmieciówkach będą musiały przyjść do pracy (ich Kodeks pracy nie chroni), chyba że właściciel sklepu udzieli im dnia wolnego.

    Dla przypomnienia, praca w święta (nawet, gdy przypadają one w niedzielę) jest dozwolona:

    • w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
    • w ruchu ciągłym,
    • przy pracy zmianowej,
    • przy niezbędnych remontach,
    • w transporcie i w komunikacji,
    • w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
    • przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
    • w rolnictwie i hodowli,
    • przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w: – zakładach świadczących usługi dla ludności, – gastronomii, – zakładach hotelarskich, – jednostkach gospodarki komunalnej, – zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych, – jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę, – zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,
    • w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

    Podstawa prawna:

    [art. 151 9a k.p.]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE