Więcej zajęć praktycznych
Nowy program aplikacji przewiduje przede wszystkim więcej zajęć praktycznych a mniej teorii, szczególnie na ostatnim roku. Przez cały okres trwania aplikacji aplikanci spędzą na ćwiczeniach 372 godziny, podczas gdy na wykłady przewidziano 348 godzin. Aplikacja ma na celu bardziej praktyczną naukę zawodu poprzez sporządzanie dokumentów prawnych oraz rozwiązywanie kazusów (czyli konkretnych problemów i zagadnień).
Mniej kolokwiów
Niewątpliwie nowych aplikantów radcowskich ucieszy fakt, że będzie mniej kolokwiów a więcej samodzielnej pracy. Przewidziane jest tylko osiem kolokwiów w ciągu trzech lat. Na pierwszych roku będą trzy kolokwia, z tego jedno ustne. Na drugim roku przewidziane są też trzy, w tym dwa ustne. Z kolei ostatni rok to dwa kolokwia – jedno ustne i jedno pisemne. Warto wiedzieć, że zestawy pytań do kolokwiów ustnych będą podawane aplikantom wcześniej.
Ćwiczenia w małych grupach
Ćwiczenia mają być prowadzone w małych grupach, nieprzekraczających 35 osób. Liczebność grupy będzie mogła ulec zwiększeniu tylko w przypadku, gdy będą za tym przemawiały względy organizacyjne oraz wielkość poszczególnych roczników aplikacji oraz o ile zostanie zapewniona możliwość prawidłowego prowadzenia zajęć. Zajęcia zostaną bardziej zgrupowane. Na pierwszym roku będzie blok cywilny, na drugim blok karny, a na trzecim – administracyjny. Zajęcia dodatkowe będą mogły być przeprowadzane w formie e-learningów. Oprócz tego, na każdym roku przewidzianych jest 40 dni praktyk, w tym co najmniej 14 zajęć w trakcie pierwszego roku i co najmniej 24 zajęcia podczas drugiego i trzeciego roku w kancelariach radców prawnych, spółkach radców prawnych lub radców prawnych i adwokatów. Dodatkowo aplikanci każdego roku muszą brać udział w co najmniej trzech rozprawach sądowych. W każdym roku szkoleniowym trzeba będzie również opracować co najmniej 6 zadań pisemnych zleconych przez patrona.
Jak będą wyglądały poszczególne lata?
Zajęcia mają się odbywać jednego dnia w każdym tygodniu. Aplikanci pierwszego roku będą przerabiać prawo konstytucyjne, prawo cywilne, postępowanie cywilne, prawo pracy i ubezpieczeń społecznych oraz poznawać organizację i funkcjonowanie sądownictwa powszechnego i prokuratury., Nauka obejmie między innymi sporządzanie skargi konstytucyjnej, umów cywilnoprawnych, umów o pracę, pism procesowych, apelacji, skargi kasacyjnej i skargi o wznowienie postępowania. Dodatkowo przejdą symulację rozprawy w sprawie cywilnej. Na drugim roku aplikanci radcowscy spotkają się z prawem rodzinnym i opiekuńczym, prawem karnym, karnym skarbowym i wykroczeń oraz ich procedurami a także z prawem spółek handlowych, prawem upadłościowym i naprawczym oraz prawem gospodarczym. Nauczą się sporządzać odpowiednie pisma procesowe, akty oskarżenia, apelacje i kasacje, umowy spółek, czy też umowy gospodarcze. Wezmą udział w symulacji procesu karnego, zajęciach z elektronicznego systemu krajowego rejestru sądowego a także przygotują i przeprowadzą walne zgromadzenie wspólników. Trzeci rok aplikacji to prawo administracyjne ustrojowe i materialne, postępowanie administracyjne i sądowo administracyjne, prawo finansowe, podatkowe i celne oraz prawo Unii Europejskiej i międzynarodowa ochrona praw człowieka. Aplikanci nabędą wiedzę w zakresie sporządzania projektów aktów prawa miejscowego, decyzji administracyjnych, środków zaskarżenia w postępowaniu administracyjnym i skarg sądowoadministracyjnych oraz środków zaskarżenia przed sądami europejskimi I Europejskim Trybunałem praw Człowieka. Dodatkowo przewidziane są między innymi zajęcia z marketingu usług prawniczych i komunikacji z klientem, czy też z negocjacji i mediacji oraz zarządzania konfliktem. Przez trzy lata aplikacji przeprowadzane będą również zajęcia z zasad wykonywania zawodu radcy prawnego i etyki radcy prawnego.