- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej

    Praktyka absolwencka

    Kto może odbyć praktykę absolwencką?

    Praktykę absolwencką może odbyć osoba, która ukończyła co najmniej szkołę gimnazjalną i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30-go roku życia. Należy pamiętać, że dotyczy to również osób, które posiadają świadectwo ukończenia szkoły za granicą, uznane za równorzędne świadectwu ukończenia polskiego gimnazjum. Praktykant może być zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny oraz pobierać zasiłek dla bezrobotnych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zasiłku nie otrzyma osoba odbywająca odpłatną praktykę absolwencką i otrzymująca z tego tytułu miesięczne świadczenie pieniężne w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

    Zawarcie umowy o praktykę absolwencką

    Praktyka odbywa się na podstawie umowy o praktykę absolwencką, zawartej między praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę. Warto wiedzieć, że podmiotem przyjmującym na praktykę będzie może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Praktyka może być odbywana odpłatnie lub bezpłatnie. Jeżeli jednak praktykant otrzymuje wynagrodzenie, wówczas miesięcznie nie może ono przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Umowa o praktykę absolwencką może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące. Co ważne, zawarcie kolejnej umowy pomiędzy praktykantem, a tym samym pracodawcą jest możliwe tylko na łączny okres tych 3 miesięcy. 

    Elementy istotne umowy o wykonywanie praktyki

    Umowa o praktykę absolwencką powinna w szczególności określać:

    – rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma zdobywać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne,

    – okres odbywania praktyki,

    – tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki,

    – wysokość świadczenia pieniężnego w przypadku praktyki wykonywanej odpłatnie.

    Należy pamiętać, że przedmiotowa umowa nie może dotyczyć prac szczególnie niebezpiecznych, np. robót budowlanych i rozbiórkowych, prac na wysokości, prac przy zbiornikach i kanałach lub przy użyciu materiałów niebezpiecznych. Mimo, że praktyka absolwencka odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej, mają do niej jednak zastosowanie niektóre przepisy Kodeksu pracy, między innymi dotyczące zakazu dyskryminacji, pracy dłuższej niż 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego, prawa do 15-minutowej przerwy (jeżeli dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin) oraz zakazu odbywania praktyki w porze nocnej.

     

    Obowiązki podmiotu przyjmującego absolwenta na praktykę

    Warto wiedzieć, że podmiot przyjmujący na praktykę powinien zapewnić praktykantowi, na zasadach dotyczących pracowników, bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, w tym – w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z odbywaniem praktyki – odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Ponadto, na wniosek praktykanta, jest on zobowiązany wystawić na piśmie zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki

    Rozwiązanie umowy o praktykę

    Jeżeli praktyka absolwencka jest odbywana nieodpłatnie, umowa  o jej wykonywanie może być rozwiązana w każdym czasie. W przypadku praktyk płatnych termin wypowiedzenia wynosi siedem dni. W każdej jednak sytuacji należy dokonać tego w formie pisemnej. Trzeba mieć na uwadze, że odbywanie praktyki absolwenckiej stanowi uzasadnioną przyczynę niezgłoszenia się w wyznaczonym przez powiatowy urząd pracy terminie w celu przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy proponowanej przez urząd lub w innym celu wynikającym z ustawy, w tym potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy. W urzędzie pracy należy tylko przedstawić umowę o praktykę absolwencką.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE