Taka sytuacja na chwilę obecną nie wpływa w żaden sposób na organizację studiowania osobom wykazującym się jakimkolwiek doświadczeniem związanym z kierunkiem podjętych studiów. Już niedługo jednak ma się to zmienić, rząd planuje bowiem zmodyfikować zasady ustawy o szkolnictwie wyższym.
Zgodnie z założeniami wiedza zdobyta podczas szkoleń czy wynikająca z posiadanego doświadczenia zawodowego ma przyczynić się do skrócenia okresu studiów. Dla przypomnienia, Prawo o szkolnictwie wyższym, studia licencjackie trwają co najmniej sześć semestrów, a studia inżynierskie co najmniej siedem semestrów. Pamiętajmy jednak, że do okresu studiów pierwszego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich zalicza się praktykę zawodową studenta. Do okresu studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich strażaków w służbie kandydackiej zalicza się praktykę zawodową studenta. Senat uczelni może określić warunki zwalniania studenta z obowiązku odbycia praktyki. Studia drugiego stopnia trwają trzy lub cztery semestry. Jednolite studia magisterskie trwają od dziewięciu do dwunastu semestrów. Studia niestacjonarne mogą trwać jeden lub dwa semestry dłużej niż odpowiednie studia stacjonarne.
Jak wynika z powyższego, praktyka zawodowa studenta jest na chwilę obecną uwzględniania przy ustalaniu okresu studiów. Już niedługo wiedza zdobyta podczas szkoleń i doświadczenia zawodowego zostanie również uwzględniona w tym zakresie. Ustawodawca przewiduje, że takie rozwiązanie pozwoli skrócić okres studiów wybranym grupom studentów, ale także umożliwi szerszy dostęp do studiów osobom pracującym. Będą oni mogli zrezygnować z udziału w niektórych zajęciach, a jest to przecież niewątpliwe udogodnienie dla każdego pracownika, szczególnie jeśli ma także własną rodzinę.
Nie są to jednak jedyne zmiany proponowane przez polski rząd. Zgodnie z założeniami polski system edukacji ma składać się z tzw. studiów dualnych, opierających się na kształceniu teoretycznym przez uczelnie z jednoczesnym zdobywaniem praktyk w przedsiębiorstwach i zakładach pracy związanych ze studiowanym kierunkiem. Ma to oczywiście na calu lepsze dostosowanie młodych Polaków do realiów polskiego rynku pracy i wymagań poszczególnych pracodawców, a te jak wiadomo skupiają się na posiadaniu przez absolwentów nie tyle szerokiej wiedzy, co umiejętności praktycznego jej zastosowania. Ciekawostką jest także to, że prace dyplomowe zostaną poszerzone o artykuły lub prace projektowe, które będą pozwalały na skuteczną obronę i zdanie studiów.
Jak podkreśla Centrum Informacyjne Rządu „Rząd proponuje otwarcie drogi na studia dla osób z dużym doświadczeniem zawodowym lub wiedzą po specjalistycznych kursach i szkoleniach. Oczekuje też, że zróżnicowanie uczelni na akademickie i zawodowe, lepsze powiązanie programów studiów z rynkiem pracy oraz obowiązkowe trzymiesięczne praktyki na studiach o profilu praktycznym zwiększą szanse młodych na rynku pracy i poprawią jakość studiów. Jednocześnie skuteczniejsza walka z plagiatami prac dyplomowych i naukowych oraz sprawniejsze postępowania dyscyplinarne wobec wykładowców naruszających prawo wzmocnią rzetelność i etos akademicki w uczelniach. Osiągnięciu tych celów służą szczegółowe rozwiązania zawarte w założeniach do projektu noweli ustawy o szkolnictwie wyższym. Dopełnią one reformę szkolnictwa wyższego, która weszła w życie 1 października 2011 r."