- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaUmowycywilnePrawa i obowiązki przy sprzedaży samochodu

    Prawa i obowiązki przy sprzedaży samochodu

    Obowiązujące przepisy prawa nakładają na kupującego i sprzedającego szereg różnych obowiązków związanych ze sprzedażą auta. Nie każdy jednak jest świadomy tego, że podpisanie umowy sprzedaży samochodu nie jest ostatnią czynnością, która finalizuje zakup. W zasadzie jest to jedna z pierwszych czynności, która inicjuje inne nie mniej ważne obowiązki obu stron zawartej umowy.
    Sprzedający
    Podstawowym obowiązkiem sprzedającego auto jest przekazanie nabywcy dokumentu obowiązkowego ubezpieczenia OC, dowodu rejestracyjnego auta (oczywiście tylko, gdy było ono zarejestrowane), kartę pojazdu (jeżeli taka została wydana), zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu (jeśli jest to wymagane). Pamiętajmy, że powyższe dokumenty muszą być przekazane kupującemu już po podpisaniu przez niego umowy.

    Dodatkowymi obowiązkami spoczywającymi na sprzedawcy samochodu są zgłoszenie sprzedaży auta w Wydziale Komunikacji, poinformowanie w terminie 14 dni od daty sprzedaży o zawarciu umowy dotychczasowego ubezpieczyciela samochodu. Nie poinformowanie ubezpieczyciela w wymaganym terminie może skutkować wznowieniem polisy ubezpieczeniowej lub windykacją II raty składki.

    Kupujący
    Pierwszym obowiązkiem kupującego, oprócz zapłaty umówionej ceny za auto, jest rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji. Termin na dokonanie powyższej czynności wynosi 30 dni od dnia zakupu pojazdu. Pamiętajmy, że kupno samochodu na terytorium Polski obliguje nowego właściciela do złożenia w WK dowodu własności auta (np. umowa sprzedaży, darowizny, zamiany, faktura, rachunek, orzeczenie sądowe), dowodu rejestracyjnego z ważnym przeglądem technicznym (ewentualnie decyzję o czasowym wycofaniu samochodu z ruchu), karty pojazdu, ważnej polisy OC, a także dowodu osobistego (gdy kupującym jest osoba prawna – wpisu z właściwego rejestru).

    Kupujący jest obciążony podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który stanowi 2% wartości rynkowej samochodu. Termin na zapłatę właściwie obliczonej kwoty wynosi 14 dni od momentu zawarcia umowy sprzedaży.

    OC
    Istotną kwestią jest także sytuacja polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprzedający ma prawo domagać się zwrotu niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej, ale tylko gdy nabywca wypowie umowę OC. Z drugiej strony nowy właściciel samochodu ma dwie możliwości – pozostania przy dotychczasowym ubezpieczeniu albo rezygnacji z polisy OC i wybranie nowego ubezpieczyciela.

    Zgodnie z treścią art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, w razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego właściciel zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na osobę, na którą przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na jaki została zawarta, w związku z tym kupujący auto ma prawo do skorzystania z ubezpieczenia OC aż do czasu jego wygaśnięcia. Mając zatem powyższe na uwadze, pamiętajmy, że umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nowy właściciel wypowie ją wcześniej z zachowaniem formy pisemnej (wówczas ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia).

    Jeżeli zatem nabywca postanowi pozostać przy dotychczasowym ubezpieczeniu OC pojazdu, powinien on wiedzieć, że ubezpieczyciel może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki ubezpieczeniowej już od dnia przeniesienia prawa własności samochodu na kupującego. Z drugiej strony w takiej sytuacji, nowy nabywca ma prawo do złożenia wniosku w przedmiocie ponownej kalkulacji w/w składki. W związku z tym staje się on zobowiązany do poinformowania ubezpieczyciela o wszystkich znanych okolicznościach, których ujawnienie będzie niezbędne dla ponownej kalkulacji składki. 

    W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, którego posiadacz wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu mechanicznego do ruchu. Jeżeli nastąpiło przeniesienie posiadania pojazdu mechanicznego zarejestrowanego bez przejścia lub przeniesienia prawa własności tego pojazdu, a dotychczasowy posiadacz pojazdu wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, kolejny posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu wejścia w posiadanie tego pojazdu, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu mechanicznego do ruchu. W razie zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przez posiadacza pojazdu mechanicznego niebędącego właścicielem tego pojazdu, prawa i obowiązki tego posiadacza, wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia, przechodzą na właściciela pojazdu mechanicznego z chwilą, gdy posiadacz utracił posiadanie tego pojazdu na rzecz właściciela. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że właściciel pojazdu mechanicznego wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE