- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaKoszty sądowe i inneDynamiczny rozwój e-sądu

    Dynamiczny rozwój e-sądu

    Prezesowi Sądu Apelacyjnego w Lublinie przekazaliśmy już informacje o przydzieleniu 10 dodatkowych etatów urzędniczych. To osoby, które wzmocnią e-sąd – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Przede wszystkim chodzi o wzmocnienie obsługi sekretarskiej obecnie pracujących tam orzeczników oraz zapewnienie takiej obsługi dla około 40 referendarzy sądowych, którzy wkrótce zostaną delegowani do wykonywania czynności w e-sądzie z Ośrodków Migracji Ksiąg Wieczystych, w wymiarze po jednej czwartej etatu – dodał Minister.

    Delegowanie pierwszych osób nastąpi od dnia 1 sierpnia. Umożliwi to wykonywanie czynności z obecnych miejsc pracy referendarzy przez udostępnienie im odpowiedniej części systemu teleinformatycznego e-sądu. Ponadto Minister Krzysztof Kwiatkowski zdradził, że w tym miesiącu budżet Sądu Rejonowego w Lublinie został zwiększony o prawie dwa miliony złotych, a dokładnie o 1,9 miliona z przeznaczeniem właśnie na e-sąd.

    Uproszczenie i przyspieszenie procesu, obniżenie kosztów postępowania, skrócenie czasu wydania nakazu, a przede wszystkim odciążenie sądów rozpatrujących sprawy, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego – to tylko niektóre korzyści jakie niesie za sobą elektroniczne postępowanie upominawcze, czyli tzw. e-sąd. E-sąd działa od stycznia tego roku. Aktualnie w XVI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Lublinie zatrudnionych jest dwóch sędziów, 21 referendarzy oraz 31 pracowników sekretariatu.

    W pierwszym półroczu tego roku, czyli także w pierwszym półroczu działającego od stycznia e-sądu, wpłynęło do niego 190 850 spraw, z czego załatwionych zostało 162 800 spraw, w tym 155 882 sprawy przez wydanie nakazu zapłaty. Do dnia 20 lipca wpłynęło 214 757 spraw, z których załatwiono 181 904 spraw, w tym 174 645 przez wydanie nakazu zapłaty. Klauzulami wykonalności opatrzono 93 081 nakazów zapłaty. Minister Krzysztof Kwiatkowski wspomniał także, że Polska jest jednym z czterech europejskich krajów, w których działa e-sąd. Celem wprowadzenia przez Ministerstwo Sprawiedliwości elektronizacji postępowania upominawczego było uproszenie i przyspieszenie procesu uzyskania tytułu wykonawczego w stosunkowo nieskomplikowanych sprawach. Do czasu uruchomienia e-sądu główną bolączką stron dochodzących swoich należności był długi czas, który upływał od momentu wniesienia pozwu do skierowania tytułu na drogę postępowania egzekucyjnego.

    Jednym z priorytetów wprowadzenia elektronicznego postępowania upominawczego było również odciążenie sądów rozpatrujących sprawy, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego. Ponadto, e-sąd pociąga za sobą także istotne oszczędności budżetowe. Szacunki – wykonane na etapie opracowania koncepcji budowy e-sądu – pokazały, że przy rocznym wpływie około 400.000 pozwów można uzyskać oszczędności rzędu 15.000.000 zł. Jest to różnica kosztów obsługi takiej liczby pozwów w sposób tradycyjny i kosztów obsługi tych samych pozwów w trybie elektronicznym. Oznacza to, że całkowite nakłady na system powinny zwrócić się już w pierwszych miesiącach jego funkcjonowania, a dalsze lata przyniosą kolejne istotne oszczędności.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE