Dysponentami funduszu są:
-
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w odniesieniu do emerytów i rencistów Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
-
Szef Agencji Wywiadu w odniesieniu do emerytów i rencistów Agencji Wywiadu,
-
Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego w odniesieniu do emerytów i rencistów Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Aby ubiegać się o świadczenie socjalne należy złożyć osobiście bądź też za pośrednictwem organizacji zrzeszającej emerytów i rencistów pisemny wniosek uprawnionego. We wniosku należy uwzględnić sytuację życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej doświadczenia. Do wniosku należy również dołączyć odcinek emerytury lub renty albo kopię (kserokopię) ostatniej decyzji w sprawie emerytury lub renty a także inne dokumenty, które uzasadniają przyznanie świadczenia socjalnego – w szczególności rachunki, faktury i zaświadczenia. Wnioski należy odpowiednio kierować do:
-
komórki socjalnej, kadrowej lub osoby wyznaczonej do załatwiania spraw socjalnych lub kadrowych odpowiednio w jednostce organizacyjnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego właściwej ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego,
-
jednostki organizacyjnej Agencji Wywiadu właściwej w sprawach kadr lub funkcjonariusza wyznaczonego przez Szefa Agencji Wywiadu do załatwiania spraw socjalnych,
-
jednostki organizacyjnej Centralnego Biura Antykorupcyjnego właściwej w sprawach kadr lub funkcjonariusza wyznaczonego przez Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego do załatwiania spraw socjalnych.
Wymienione powyżej jednostki mają za zadanie przekazanie otrzymanego wniosku do zaopiniowania komisji. Następnie wniosek jest rozpatrywany przez tą komisję na najbliższym jej posiedzeniu przypadającym po dacie złożenia tego wniosku. W ostatnim kroku do obowiązku komisji należy zapoznanie się z wnioskiem oraz załączonymi dokumentami i przedstawienie dysponentowi środków funduszu propozycję, co do sposobu załatwienia sprawy – a w szczególności określenia wysokości świadczenia.
Pierwszeństwo do otrzymania świadczenia socjalnego przysługuje osobom uprawnionym, a dodatkowo, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, a także osobom poszkodowanym na skutek klęsk żywiołowych, zdarzeń losowych powstałych niezależnie od uprawnionego. Do grupy tej zaliczają się również sieroty zupełnie, osoby samotnie wychowujące dzieci, a także osoby ponoszące dodatkowe koszty, które są związane z wychowywaniem dzieci wymagających specjalnej opieki i leczenia.
W rozporządzeniu zostało również określone, na jakie świadczenia socjalne mogą liczyć byli funkcjonariusze wymienionych wyżej służb. Świadczeniami takimi są: zapomogi pieniężne, dopłaty do kosztów leczenia oraz zwrot części kosztów opieki paliatywno – hospicyjnej, zwrot części kosztów pogrzebu uprawnionego, niezależnie od przysługującego z tego tytułu zasiłku pogrzebowego. Środki z funduszu mogą również zostać przeznaczone na dopłaty do kosztów zakwaterowania, wyżywienia i leczenia w sanatoriach lub uzdrowiskach, jak również do dopłaty do kosztów wypoczynku indywidualnego i zbiorowego, a także do innych form rekreacji. Do świadczeń socjalnych zakwalifikowane zostały też dopłaty do kosztów zorganizowane wypoczynku dzieci i młodzieży w postaci obozów i kolonii oraz innych form działalności socjalnej oraz dopłaty do korzystania z różnych form działalności kulturalno – oświatowej.
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl