- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrawo cywilneNotariusz nie może reprezentować spółki jawnej

    Notariusz nie może reprezentować spółki jawnej

    Pismem z dnia 13 marca 2009 r. H. J. wskazał, że Z. J. jest jego bratem, a w piśmie przewodnim, przy którym doręczono mu zaskarżany wyrok, poinformowano, że pełnomocnikiem w postępowaniu kasacyjnym może być m.in. notariusz, w związku z czym skargę kasacyjną sporządził jego brat. Do pisma tego H. J. dołączył pełnomocnictwo upoważniające Z. J. do reprezentowania H. J. przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. W odpowiedzi na skargę kasacyjną Główny Lekarz Weterynarii wniósł o jej odrzucenie.
    Naczelny Sąd Administracyjny skargę kasacyjną odrzucił, stwierdzając przy tym, iż:
     
    W sytuacji gdy strona postepowania jest spółka jawna, notariusz nie może uprawnienia do reprezentowania tej spółki (powołując się na przepis art. 35 § 1 p.p.s.a.) wywodzić faktu, iż jest bratem wspólnika spółki jawnej. W związku z powyższym skargi kasacyjnej nie mógł sporzadzić w niniejszej sprawie notariusz, nie jest bowiem pełnomocnikiem strony.
     
    Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 marca 2009 roku, sygn. akt II OSK 672/08
    Skarga kasacyjna podlega odrzuceniu. Na wstępie Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że wbrew twierdzeniom H. J., pouczenie zawarte w piśmie, przy którym doręczono odpis wyroku z uzasadnieniem zawiera jedynie wskazanie o konieczności sporządzenia skargi kasacyjnej przez adwokata lub radcę prawnego, a w sprawach obowiązków podatkowych i w sprawach własności przemysłowej odpowiednio przez doradcę podatkowego lub rzecznika patentowego.
    W omawianej sprawie przepis art. 175 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) umożliwiający sporządzenie skargi kasacyjnej przez notariusza nie ma zastosowania. Przepis ten stanowi, że skargę kasacyjną może sporządzić m.in. notariusz, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem. Z akt sprawy wynika, że Z. J. nie jest strona postępowania, nie jest także przedstawicielem czy pełnomocnikiem strony postępowania. Z wyjaśnień H. J. wynika, że Z. J. jest jego bratem i z tej przyczyny udzielił mu pełnomocnictwa do reprezentowania go w postępowaniu sądowym ze skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 stycznia 2008 r., wywodząc, że brat może być jego pełnomocnikiem, co wynika z art. 35 § 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Należy jednak wskazać, że stroną niniejszego postępowania nie jest H. J., czy A. J., lecz Spółka Jawna – Zakład Przetwórstwa Mięsnego. Spółka jawna jest spółką handlową, która wprawdzie nie jest osobą prawną, ale zgodnie z art. 8 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm.) może we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną. Spółka jawna choć nie ma osobowości prawnej, ma zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. W sytuacji gdy stroną postępowania jest spółka jawna, notariusz nie może uprawnienia do reprezentowania tej spółki wywodzić z faktu, iż jest bratem wspólnika spółki jawnej. Okoliczność ta nie ma wpływu na krąg podmiotów uprawnionych do reprezentowania spółki, będącej stroną postępowania przed sądem administracyjnym.
    W rozpoznawanej sprawie stroną postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego wszczętego skargą do sądu, a obecnie stroną uprawnioną do wniesienia skargi kasacyjnej jest Spółka Jawna – Zakład Przetwórstwa Mięsnego. W związku z powyższym skargi kasacyjnej nie mógł sporządzić w niniejszej sprawie notariusz, nie jest bowiem pełnomocnikiem strony. Skargę kasacyjną powinien w niniejszej sprawie sporządzić, zgodnie z przepisem art. 175 § 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, adwokat lub radca prawny.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE