W oświadczeniu tym powinny być zawarte informacje o źródłach i wysokości uzyskanych przychodów, posiadanych zasobach pieniężnych, nieruchomościach oraz udziałach i akcjach w spółkach prawa handlowego. Dodatkowo oświadczenie powinno zawierać informacje o nabytym przez strażaka albo jego małżonka od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, gminy lub związku międzygminnego mieniu, które podlegało zbyciu w drodze przetargu. Deklaracja o stanie majątkowym powinna również zawierać dane dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w spółkach prawa handlowego lub spółdzielniach z wyjątkiem funkcji w radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej.
Według projektu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji coroczne oświadczenie o stanie majątkowym ma być złożone do dnia 31 marca, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.
Projekt zakłada, iż przełożeni, którzy uprawnieni są do mianowania lub powołania bądź osoby przez nich upoważnione, w celu przeprowadzenia analizy złożonych oświadczeń o stanie majątkowym będą mieć prawo wglądu dl ich treści oraz przetwarzania danych w nich zawartych. Informacje, które zostaną zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym stanowić będą tajemnicę służbową – chyba, że strażak składający oświadczenie wyrazi pisemną zgodę na ich ujawnienie. Wyjątkiem tej regulacji są informacje zawarte w oświadczeniach o stanie majątkowym osób, które pełnią funkcję organów Państwowej Straży Pożarnej – dane te będą publikowane bez ich zgody na właściwych stronach Biuletynu Informacji Publicznej z wyłączeniem danych dotyczących daty i miejsca urodzenia, numeru PESEL i NIP, miejsca zamieszkania oraz miejsca położenia nieruchomości.
Projekt rozporządzenia zawiera wzór oświadczenia, jakie będą musieli wypełnić strażacy. Zaproponowano, aby opierał się na stosowanym w organach władzy publicznej wzorze określonym przepisami ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (DzU z 2006 r. nr 216 poz. 1584).