- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrawo cywilneSpecjalizacja dla lekarzy i dentystów

    Specjalizacja dla lekarzy i dentystów

    Nowe przepisy zaprojektowanego rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, mają na celu ułatwienie lekarzom uzyskiwania tytułu specjalisty poprzez udrożnienie i uelastycznienie systemu specjalizacji lekarskich. Do zmian, które są zawarte w projekcie przedmiotowego rozporządzenia należy m.in. zniesienie podziału na specjalizacje podstawowe i szczegółowe. Ma to na celu – doprowadzenie do skrócenia okresu specjalizacji – zwłaszcza w specjalizacjach szczegółowych oraz dostosowanie długości programu specjalizacji do wymagań dyrektywy unijnej i zaleceń Europejskiej Unii Specjalizacji Medycznych. Przepisy projektu umożliwiają lekarzom posiadającym prawo wykonywania zawodu do podejmowania dowolnie wybranej specjalizacji. Zmieniono termin rozpoczęcie specjalizacji do 15 listopada i 15 kwietnia tak, aby maksymalnie przybliżyć go do terminu zakończenia stażu podyplomowego – 31 października i 31 marca oraz wyeliminować zbyt długi okres oczekiwania na rozpoczęcie specjalizacji.

    Przepisy projektu zawierają zmianę zasad przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego opartej na wyniku LEP/LDEP, a w przypadku jednolitej liczby punktów dodatkowo na średniej ze studiów, natomiast w przypadku tej samej średniej ze studiów – w ostateczności rozmowa kwalifikacyjna. Zmienione zostały również warunki akredytacji – weryfikacja wymogów stawianych jednostkom tak, aby znacząco zwiększyć liczbę miejsc akredytowanych, co obecnie stanowi istotną barierę w możliwości otwierania specjalizacji np. w odniesieniu do wymagań odnoszących się do bazy sprzętowej lub dydaktycznej tam gdzie nie jest to niezbędne –będzie określona w programie danej specjalizacji. Uproszczono tryb akredytacji przy zachowaniu dotychczasowego wymogu jakościowego – poprzez rezygnacje z zamieszczenia opinii konsultanta wojewódzkiego o spełnieniu warunków akredytacji – co w niektórych przypadkach wiązało się z blokowaniem wniosku – przy zachowaniu weryfikacji wniosku przez zespół ekspertów właściwy dla danej specjalizacji.

    Projekt umożliwia wpisanie na listę MZ grupy jednostek zapewniających realizację programu specjalizacji ze wskazaniem jednostki koordynującej. Umożliwiono pełnienie funkcji kierownika specjalizacji przez osoby zatrudnione w ramach umowy cywilnoprawnej, czyli na kontrakt. Ponadto umożliwiono po raz drugi odbywanie specjalizacji w trybie prezydentury jedynie w specjalnościach priorytetowych. Przewidziano także możliwość zaliczenia okresu pracy i szkolenia – przed rozpoczęciem specjalizacji – do okresu specjalizacji zwiększone z 1/3 do 1/2 okresu szkolenia w celu ułatwienia zdobywania specjalizacji z zachowaniem jakości kształcenia. Zaproponowano również możliwość uzyskania rezydentury na dokończenie specjalizacji –zwiększenie okresu z 1/3 na 1/2 okresu odbywania specjalizacji. Przepis ten stanowi realizację postulatu lekarzy uczestników studiów doktoranckich, którzy specjalizację rozpoczynają w trakcie studiów doktoranckich i często do zakończenia pozostaje im ok. 1/2 okresu specjalizacji, wobec czego są zmuszeni do realizacji specjalizacji również w formie umowy cywilnoprawnej. Wprowadzono również skierowania do specjalizacji poza postępowaniem kwalifikacyjnym osoby zatrudnionej w ramach umowy o pracę przez okres, co najmniej trzech lat w tej jednostce, pod warunkiem, że wniosek zostanie pozytywnie zaopiniowany przez konsultanta wojewódzkiego i krajowego w danej dziedzinie medycyny.

    Zaproponowane zmiany w zakresie ułatwień w zdobywaniu przez lekarzy tytułu specjalisty mają sprzyjać zmniejszaniu migracji, a w niektórych przypadkach zachęcić do powrotu do kraju. Przewidziano, że proponowana regulacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE