Postępowanie przygotowawcze nie jest tak jak postępowanie sądowe poddane rygorowi powagi rzeczy osądzonej, stąd prokurator (w dochodzeniu także policja) może wznowić już umorzone postępowanie praktycznie w każdym czasie (o ile nie zachodzą przesłanki przedawnienia). Podstawa prawna to art. 327 kpk, zgodnie z którym, umorzone postępowanie przygotowawcze może być w każdym czasie podjęte na nowo na mocy postanowienia prokuratora.
Są jednak pewne ograniczenia, polegające na tym, że podjęcie dochodzenia nie może nastąpić jeżeli będzie się toczyć przeciw osobie, która w poprzednim postępowaniu występowała w charakterze podejrzanego.
Prawomocnie umorzone postępowanie przygotowawcze wznawia się przeciwko osobie, która występowała w charakterze podejrzanego, na mocy postanowienia prokuratora nadrzędnego nad tym, który wydał lub zatwierdził postanowienie o umorzeniu, tylko wtedy, gdy ujawnią się nowe istotne fakty lub dowody nie znane w poprzednim postępowaniu albo gdy zachodzi uchylenie lub istotna zmiana wyroku, na podstawie którego zostało umorzone.
Przed wydaniem postanowienia o podjęciu lub wznowieniu postępowania, prokurator może przedsięwziąć osobiście lub zlecić Policji dokonanie niezbędnych czynności dowodowych w celu sprawdzenia okoliczności uzasadniających wydanie postanowienia.
Prokurator Generalny może uchylić prawomocne postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego w stosunku do osoby, która występowała w charakterze podejrzanego, jeżeli stwierdzi, że umorzenie postępowania było niezasadne. Nie dotyczy to wypadku, w którym sąd utrzymał w mocy postanowienie o umorzeniu.
Po upływie 6 miesięcy od daty uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu Prokurator Generalny może uchylić lub zmienić postanowienie albo jego uzasadnienie jedynie na korzyść podejrzanego.
Jarosław Olejarz
www.SerwisPrawa.pl