- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrawo finansoweUstawa o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem rynku finansowego, podpisana...

    Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem rynku finansowego, podpisana 22 sierpnia 2023

    Zmiany w ustawach w związku z rozwojem rynku finansowego

    22 sierpnia 2023 Prezydent podpisał nową ustawę, która wprowadza zmiany w ustawach w związku z rozwojem rynku finansowego. Wśród zmienionych ustaw znajdują się m.in. ustawa o obrocie instrumentami finansowymi, ustawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach inwestycyjnych oraz ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

    Nowe regulacje dotyczące rynku finansowego

    Rynek finansowy zostanie uregulowany w nowy sposób. Ustawa wprowadza zmiany, które mają na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji rynku finansowego. Chodzi tu przede wszystkim o eliminację barier dostępu do rynku dla nowych graczy.

    Ochrona inwestorów

    Ochrona inwestorów to kolejny kluczowy aspekt nowych regulacji. Ustawa zwiększa ochronę klientów instytucji finansowych oraz akcjonariuszy mniejszościowych w spółkach publicznych.

    Rola Komisji Nadzoru Finansowego

    Komisja Nadzoru Finansowego będzie odgrywać kluczową rolę w realizacji nowych regulacji. Ustawa zwiększa poziom cyfryzacji w realizacji przez Komisję obowiązków nadzorczych. Cyfryzacja nadzoru to jeden z głównych celów nowej ustawy. Dzięki temu proces nadzoru nad rynkiem finansowym ma stać się bardziej efektywny i transparentny dla wszystkich jego uczestników.

    Strategia Rozwoju Rynku Finansowego

    Ustawa służy również realizacji postulatów zawartych w Strategii Rozwoju Rynku Finansowego. W szczególności chodzi tu o ułatwienie funkcjonowania podmiotom nadzorowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego, poprzez uproszczenie procedur licencyjnych oraz obowiązków w zakresie raportowania.

    Zmiany w ustawach w związku z rozwojem rynku finansowego wprowadzone przez ustawę

    1. Zwiększenie ochrony inwestorów indywidualnych.
    2. Stworzenie warunków regulacyjnych dla rozwoju rynku pożyczek papierów wartościowych.
    3. Stosowanie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/858 z dnia 30 maja 2022 r. w sprawie systemu pilotażowego na potrzeby infrastruktur rynkowych opartych na technologii rozproszonego rejestru.
    4. Dokonanie nowelizacji 41 ustaw.

    Zmiany te mają na celu stworzenie warunków do dalszego dynamicznego rozwoju polskiego rynku finansowego, z korzyścią dla wszystkich jego uczestników. Zarówno instytucji finansowych, jak i ich klientów, czyli inwestorów.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE