- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze ZUSCzy powstaną ośrodki wsparcia wychowawczego

    Czy powstaną ośrodki wsparcia wychowawczego

    Według założeń projektodawców w systemie oświaty ma zostać stworzony nowy rodzaj placówki – tzw. ośrodek wsparcia wychowawczego. Miejsce to ma za zadanie umożliwić szybkie reagowanie na problemy wychowawcze występujące u gimnazjalistów. Ośrodki te mają zapewnić redukowanie bądź tylko korygowanie niewłaściwych zachowań, specjalistyczną terapię zaburzeń zachowania, a także przygotowanie wychowanka do prawidłowego funkcjonowania w środowisku społecznym. Placówka ma zapewnić wychowankom opiekę całodobową w ciągu całego roku, a liczba jej wychowanków nie może przekraczać 100 osób. Oddzielnie zostaną utworzone ośrodki wsparcia wychowawczego dla dziewcząt i chłopców. W nowych placówkach wsparcia wychowawczego zatrudnienie znajdą nauczyciele posiadający, co najmniej stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, a także pracownicy niebędący nauczycielami.

    Projekt określa dokładne procedury dotyczące skierowania ucznia do placówki wsparcia wychowawczego. Na podstawie uchwały rady pedagogicznej oraz po uzyskaniu orzeczenia o potrzebie wychowania specjalnego, które wydawane jest przez zespół orzekający działający w publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej dyrektor gimnazjum będzie mógł skierować ucznia do takiego ośrodka. W orzeczeniu poradni powinna być zawarta szczegółowa diagnoza psychologiczno – pedagogiczna oraz zalecenia do prowadzenia pracy wychowawczej. W opinii powinien zostać określony zalecany czas pobytu ucznia w placówce. Aby umieścić ucznia w ośrodku wsparcia wychowawczego potrzebna jest zgoda rodziców, w przypadku jej braku dyrektor gimnazjum ma prawo wystąpić z wnioskiem do sądu rodzinnego o umieszczeniu gimnazjalisty w placówce. Okres pobytu w placówce nie może być krótszy niż 2 tygodnie i dłuższy niż dwanaście miesięcy. Jednakże w przypadku pozytywnych ocen efektów oddziaływań wychowawczo – resocjalizacyjnych i osiągnięć wychowanka dyrektor ośrodka może wystąpić z wnioskiem odpowiednio do dyrektora gimnazjum lub sądu rodzinnego o skrócenie pobytu wychowanka. Z kolei w przypadku negatywnych ocen efektów wychowawczych okres pobytu może zostać przedłużony.
    ,br/> Niestety – opłaty za pobyt ucznia w ośrodku ponoszą jego rodzice. Wysokość odpłatności ustalona zostanie przez marszałka województwa – nowelizacja określiła jedynie, iż opłata ta nie może przekroczyć kosztów produktów przeznaczonych na wyżywienie wychowanka w ośrodku wsparcia wychowawczego. Rodzice mogą pozostać zwolnieni od opłat, jeżeli znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej oraz w szczególnie uzasadnionych przypadkach losowych.

    Szczegółowe regulacje odnoszące się do wprowadzenia nowego rodzaju orzeczenia wydawanego przez publiczne poradnie psychologiczno – pedagogiczne a także orzeczenia o potrzebie wychowania specjalnego zostaną określone w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

    Internetowa Kancelaria Prawna
    www.SerwisPrawa.pl  

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE